Bir EV satın alırken karbon ayak iziniz artar – Ekonomi Gazette

Seren

Global Mod
Global Mod
Lucas Woodley '23 ikinci sınıftayken elektrikli araçlar hakkında zor sorular sormaya başladı. Vergi kredileri karbon emisyonlarını azaltmada etkili midir? Değilse, daha fazla sosyal fayda sağlayacak şekilde teşvikler nasıl geliştirilebilir?

Üniversiteden yeni mezun olan kişi, “Farklı sürüş davranışlarının EV'nin emisyonları azaltma yeteneğini nasıl etkileyeceğini anlamak istedim” dedi. “EV'lerin doğru koşullar altında çevresel avantajlar sağladığını biliyoruz, ancak bu koşullar tam olarak nedir?”

Sonraki 2,5 yıl boyunca, ekonomi ve psikoloji üzerine yoğunlaşan Woodley, hem bağımsız olarak hem de Ekonomi Hukuk Fakültesi'nde kıdemli araştırma görevlisi ve Ekonomi Bölümü'nde öğretim görevlisi olan öğretim görevlisi Ashley Nunes ile birlikte bu konuların derinliklerine indi. Sonuçta ortaya çıkan araştırma, kamu parasının elektrikli arabalara nasıl harcandığını inceliyor.

Woodley'in geçen yıl Nunes'un baş yazarı olduğu Nature Sustainability'de yayınlanan ilk büyük araştırma projesi, EV satın alma teşviklerinin çoğu zaman hükümetin yatırımını karşılamada başarısız olduğunu ortaya çıkardı. Yeni EV'lerin 2022'de fosil yakıtlarla çalışan elektrikli araçlara kıyasla araç başına yaklaşık 12.000 dolar daha fazla olmasıyla ABD sübvansiyonları yalnızca varlıklı kesimlere akmakla kalmıyor, aynı zamanda vergi kredilerinin (2023'te 7.500 dolara kadar) yanlış alıcıları teşvik edebileceği ortaya çıkıyor. Birçoğunun karbon ayak izini artırmaya yönlendiriliyor.

Woodley, “Eğer makul miktarda araç kullanan biriyseniz, muhtemelen elektrikli araç kullanmaya çok uygunsunuz demektir” dedi. “Öte yandan, nadiren araba kullanan biriyseniz ve araç çoğunlukla garajda duracaksa, o zaman mantıksız bir şekilde benzinle çalışan bir araca sahip olmak daha iyi olabilir.”

Bunun nedeni, EV'lere güç sağlayan pillerin, üretim süreci sırasında emisyonların büyük bir kısmından sorumlu olmasıdır. Woodley, EV'lerin yapımının daha kirli, ancak sürüşünün daha temiz olması nedeniyle, çevresel avantajlar fark edilmeden önce belirli kilometre eşiklerini karşılamaları gerektiğini açıkladı. ABD'de, tipik lüks olmayan EV'nin herhangi bir emisyon avantajı elde etmeden önce 28.069 ila 68.160 mil arasında kayıt yapması gerekiyor.

Ancak birçok hane oraya varmadan aracını satıyor” dedi.

Araştırmacılar, vergi kredilerinin bireysel elektrikli araçların uzun vadeli kullanımını teşvik etmesi gerektiği sonucuna vardı. Ayrıca, düşük ve orta gelirli alıcılar, ortalama olarak EV sürücüsünün emisyon avantajlarını fark etme konusunda daha iyi bir konumdalar (yani, sahip oldukları araba sayısına göre daha fazla kilometre kat ediyorlar). Nisan 2022'de, makaleleri yayınlandıktan hemen sonra Woodley ve Nunes, satın alma teşviklerinin ikinci el pazarını da kapsayacak şekilde genişletilmesini öneren bir politika notu yayınladı. Birkaç gün içinde Biden Yönetimi, Enflasyon Azaltma Yasası kapsamında kullanılmış EV'ler için vergi kredileri (2023'te 4.000 dolara kadar) duyurdu.

Woodley, “Bunun işimizden kaynaklandığını düşünecek kadar kibirli olmam” dedi. Ancak politika önerilerimizden bazılarının yansıtıldığını görmek harikaydı.”

2022 itibarıyla Woodley'in araştırması, 55.749 milin altındaki elektrikli araçların toplam kullanımının – en azından ABD'de – gazla çalışan araçlara göre herhangi bir emisyon avantajı sağlamada başarısız olabileceğini gösterdi.

Kaynak: “Hedeflenen Elektrikli Araç Alım Teşvikleri Maliyet Sonuçlarının Etkin Azaltılmasını Kolaylaştırıyor”

Woodley, tez danışmanı İklim ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Rektör Yardımcısı James Stock hakkında kısa bir izlenim bıraktı. Aynı zamanda Harold Hitchings Burbank Politik Ekonomi Profesörü olan Stock, “Lucas kesinlikle pek çok ilginç soru soruyor” dedi.

Woodley tezini kendisinin ve Nunes'in savunduğu vergi kredilerinin ekonomik etkisini araştırmak için kullandı. Sonunda Woodley, kullanılan elektrikli araç vergi kredilerinin değerinin çoğunun arabalarını satan kişilere tahakkuk ettiği sonucuna vardı, diye açıkladı Stock.

“Lucas farklı bir yerden başladı; vergi kredilerinin daha düşük gelirli insanlara fayda sağlayacağı yönündeki çok daha geleneksel görüşle. Uzun süren sıkı çalışma ve analizlerden sonra oldukça farklı bir sonuca vardı.”

Woodley'in yazma becerisi ve analitik becerileri geliştikçe Nunes onu sonraki araştırmalarda daha fazla sorumluluk almaya teşvik etti. 22 yaşındaki kişi, geçen baharda Sürdürülebilir Şehirler ve Toplum dergisinde yayınlanan ve EV teşviklerine yönelik hükümet harcamalarını optimize etmeye yönelik fikirlerle dolu bir sonraki makalesinde baş yazar olarak görev yaptı. Önerilerden biri, günde ortalama 160 ila 200 mil yol kat eden araç paylaşımı sürücüleri de dahil olmak üzere, uzun kilometreler kat eden işçiler için elektrikli araçların sübvanse edilmesiydi. Sonuçta araştırmacılar çok fazla elektrikli aracın ikinci araba olarak satın alındığını ve kullanılmadan öylece durduğunu buldu.

Woodley daha sonra bu bulguları Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu konferansında Nunes ile birlikte sundu.

Bu sonbahar, doktora yapmak üzere Ekonomi'ın Kenneth C. Griffin Sanat ve Bilim Enstitüsü'ne girdiğinde. Woodley, psikoloji alanında, Profesör Joshua Greene ile birlikte odak noktasını uzun süredir devam eden başka bir araştırma konusuna (gruplararası çatışma çözümü) çevirecek. Ancak öncelikle Woodley'in, ülkenin elektrik şebekelerinin çeşitli oranlarda yeşil enerji içerdiği göz önüne alındığında, 50 eyaletin tamamındaki elektrikli araç emisyonlarının faydalarına ilişkin analizine odaklanan (hala incelenmekte olan) bir makale de dahil olmak üzere Nunes ile sonuçlandırması gereken daha fazla araştırması var. Sordukları sorular arasında şunlar var: Elektrikli araçlara yapılan yatırım hangi eyaletlerde en az fayda sağlıyor? Elektrikli araçların emisyon faydaları hibritlerle karşılaştırıldığında nasıldır?

Woodley, amacın EV sahipliğini caydırmak değil, politika oluşturmayı geliştirmek ve harcanan kamu doları başına emisyon azaltımını en üst düzeye çıkarmak olduğunu söyledi. “Benim yaşımdaki birçok insan gibi ben de iklim değişikliğinden endişe duyuyorum” dedi. “Benim için her zaman, ilgili politik ve finansal gerçekleri dikkate alırken çevresel sürdürülebilirliğin nasıl iyileştirilebileceği sorusu vardır.”