CHP’li Hamzaçebi: Süreci kıymetlendiriyoruz

Seren

Global Mod
Global Mod
Yargıtay 3. Ceza Dairesinin, Kaftancıoğlu’na “kamu nazaranvlisine hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” hatalarından verilen 4 yıl 11 ay 20 gün mahpus cezasını onaması ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplumsal medyadan partili milletvekillerine İstanbul Vilayet Başkanlığında toplanma çağırısında bulunmasının akabinde kimi milletvekilleri ve partililer vilayet binasına geldi.

Burada açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, 6 yıl daha sonra başlatılan soruşturma, görülen mahkeme ve bugün Yargıtay’dan çıkan kararın, sonucun hukuksuz olduğunu gösterdiğini savundu.

Hamzaçebi, şunları kaydetti:

“O toplumsal medya paylaşımlarını ben de okudum. hiç birinde siyasi tenkit boyutunun ötesinde bir söz görmedim. Ne bir hakaret ne bir terör örgütü propagandası. bu biçimde bir şey olsa, bir partinin, CHP’nin İstanbul Vilayet Lideri olan kişi vaktinde terör örgütü propagandası yapmış olsaydı, herbiçimde 6 yıl beklemezdi savcılar, mahkeme. Yargıtay bugün bu sonucu verdiğine bakılırsa, toplumsal medya paylaşımları üzerinden 10 yıl geçtikten daha sonra bir karar veriliyor. Bu her şeyin sonu değildir natürel ki. Süreci kıymetlendiriyoruz. Partimizin Merkez İdare Konseyi, Genel Liderimiz süreci kıymetlendiriyor.”

Canan Kaftancıoğlu’nun Anayasa Mahkemesine yaptığı bir hak ihlali başvurusu olduğunu hatırlatan Hamzaçebi, “Bireysel başvurusu vardır. Ben Anayasa Mahkemesinin hukuk konusunda vakit zaman farklı kararlar verse de mesela milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasında, tutuklamada hukuka uygun karar verdiğini görüyorum. Burada inanmak isterim, Anayasa Mahkemesi Canan Kaftancıoğlu’nun bu başvurusunu hukuk çerçevesinde değerlendirecektir. O denli ummak, ümit etmek istiyorum.” diye konuştu.