Çocuklar okula nasıl motive edilir? İşte çocukları okula motive etmenin yolları

Rex

Global Mod
Global Mod
15 günlük bir orta tatilden daha sonra okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimde eğitim bakılırsan çocuklar 6 Şubat itibariyle okul sıralarına geri dönüyor. Anne ve babalar, uzun bir orta olmasa da derslerden uzak kalan çocukları için okula motive etmenin yollarını araştırıyor. 2022-2023 yılı eğitim ve öğretimin 2. devri başlarken çocuklarınızı okula motive etmenin yollarını derledik. Pekala çocuklar okula nasıl motive edilir?

Geçtiğimiz senelerda dünyayı kasıp kavuran pandeminin tesiriyle okullarda uzaktan eğitim sistemi devreye girmişti. daha sonrasında Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca kademeli olarak yüz yüze eğitimler başlasa da çocukların okul içindeki ara motivasyon olarak onların olumsuz etkilenmesine sebep olmuş, bir daha odaklanmaları biraz vakit almıştı. Şimdiyse çocukların ağır ders programından çıkıp dinlenmeleri için fırsat olan sömestr tatili bitti. Az da olsa okul sıralarından uzak kalan çocuklar 2022-2023 eğitim ve öğretim yılının 2. periyodu için öğrencilerle bir arada velileri de bir telaş aldı. Çantalar ve okul formaları yeni bir devir için hazırlanırken, anne ve babalar 15 günlük ortadan daha sonra çocuklarını okula motive etmenin yollarını araştırıyor. Pekala çocukları okula motive etmenin yolları nelerdir? İşte çocukları okula motive etmenin yolları…

Çocukları okula motive etmenin yolları

ÇOCUKLARI OKULA MOTİVE ETMENİN YOLLARI…

• Başkalarıyla kıyaslamayın;
Tatil daha sonrası çocuklarda görülen rahatlık ve tembellik duygusu fazlaca olağandır. Bu mevzuda ebeveynlere düşen en büyük bakılırsav, sabır ve anlayış göstermektir. Tatil dönüşü çocukların okula bir daha motive olabilmeleri için evvela onları diğerleriyle kıyaslamamanız bu etapta göstereceğiniz en kıymetli ve olumlu bir hal olacaktır.

Ayrıca birinci haftadan çocuklarınızı “Ders çalış” telkiniyle sıkmadan onları oyun oynamaya ve hobilerini yapmaya da yönlendirmelisiniz.

öğretmenine teslim edip okuldan ayrılın

• Öğretmenine teslim edip okuldan ayrılın;
Birfazlaca anne- babanın yaptığı yanılgılardan biri, okulun birinci günlerinde çocuklarıyla bir arada sınıfta yahut okul koridorunda beklemeleridir. Bu durum ne yazık ki; bilhassa okul öncesi yahut 1. sınıfa başlayan çocukların hamasetini kırar. Kendileri için yabancı ve keşfedilmesi gereken yer olan okullarına alışmalarını güçleştiren bir faktördür. Bu sebeple çocuklarınıza evvela okul ortamı ve dersler hakkında bilgi verip öğretmenine güvendiğinizi göstermeli ve okuldan ayrılmalısınız. Lakin çocuğunuz okula gelmeniz için ısrar ediyorsa ona her insanın bir nazaranvi olduğunu, onun misyonunun ise okula gitmek olduğunu belirtmelisiniz.

yaşamına eğlenceli aktiviteler katın

• yaşamına eğlenceli aktiviteler ekleyin;
Çocuklarınızı bir robot olarak görmemelisiniz. Onları derse boğmadan yaşına nazaran şahsi gelişim sağlayan aktivitelere de yönlendirmelisiniz. Bunun için evvela beşerlerle olan irtibatını geliştirmesini sağlamalısınız.

ergenlik periyodunda çocuğa dikkat

ERGENLİK DEVRİNDE ÇOCUĞA DİKKAT!

Özellikle imtihana hazırlanan çocukların orta tatilleri daha zahmetli geçer. Zira onlar için orta tatil demek yaklaşan imtihan için bol ölçüde test çözmek demek! ötürüsıyla bu vakitteki çocuklar daha gergin ve gerilimli olurlar. Anne babalar bilhassa ergenlik devrindeki çocuklarıyla irtibat kurmakta zorluk çeker. Bu durum ebeveynlere, çocuklarıyla ortalarındaki paylaşımlarının azaldığını düşündürür. Çocuklar ise ebeveynlerinin daima onlara ders çalışmaları istikametinde baskı yapmalarından şikayet ederler.

Ergenlik devrindeki çocuklar ve ebeveynler içinde yaşanan bu irtibat kopukluğunu çözmenin bir yolu var. Uzmanlar bu durumda çocuklarınızla işbirliği yapmanızı öneriyor.

çocuklarınızla empati kurun

NOT!

Bunun yanı sıra empati tekniğinizle çocuğunuz yeni okul devrine motive olacaktır.