Halka Arz Edilen SDT Uzay Ne Vakit Kuruldu ve Kime İlişkin? SDT Pay Senedi Kodu Nedir ve Nasıl Alınır?

Rex

Global Mod
Global Mod
Halka arzı açıklanan SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri A.Ş. borsa yatırımcılarının radarına takıldı. Ülkemizde savunma sanayi dalının önde gelen firması SDT halka arzı nasıl alınır? Yatırımcılar, SDT Uzay’ın halka arz edilecek hisse ölçüsünü, idare şurası üyelerini pay kodunu, mevcut sermayesini ve kuruluş sürecini araştırıyor. İşte SDT A.Ş. hakkında merak edilenler ve SDT Uzay pay kodu nedir ve nasıl alınır?

İşte ayrıntılar.

SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri Kuruluş Süreci: SDT Kime İlişkin ve Ne Vakit Kuruldu?

SDT A.Ş. Ankara’da 2005 yılında kuruldu. SDT, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent yerleşkesi içerisinde faaliyet gösteriyor.

Şirket, Ar-Ge’ye dayalı alanlarda hizmet veriyor. Yerli eser ve yetenek geliştiren bir savunma sanayi firması olan SDT, kurulduğu günden bu yana savunma elektroniği ve yazılım eserleri tasarlıyor. SDT A.Ş. tarafınca geliştirilen birtakım eserler savunma endüstrinde kullanılıyor.

SDT’nin Açılımı Ne?

Savunma sanayi firması olarak faaliyet gösteren SDT’nin açılımı, ‘Space and Defence Technologies’ (Uzay ve Savunma Teknolojileri).

SDT A.Ş. Hangi Kesimde Faaliyet Gösteriyor? SDT Uzay Ne Üretiyor?

SDT uzmanlık alanlarını incelediğimizde, şirket bünyesinde;

• Radar, Kızıl Ötesi üzere algılayıcıları,

• Elektronik harp sinyal sürece ve tahlil sistemlerini,

• Görüntü sürece ve tahlil yazılımlarını,

• Uydu yer istasyonlarını,

• Uydu sinyal/veri sürece ve tahlil sistemlerini,

• Hava platformları ve silah sistemleri ile elektronik ve aviyonik sistemlerini,

• Kara platformları elektronik ünitelerini,

• RF Karıştırıcı sistemlerini,

• Mühimmat güdüm elektroniği ve simülasyon üzere bilişim sistemlerini özgün ve yerli olarak geliştiriliyor.
SDT İdare Konseyi Üyeleri

• Yönetim Şurası Lideri: Mehmet Dora

• Yönetim Heyeti Lider Vekili: Mustafa Fatih Ünal

• Yönetim Konseyi Üyesi: Beril Dora

• Bağımsız İdare Konseyi Üyesi: Mehmet Veysel Yayan

• Bağımsız İdare Şurası Üyesi: Necip Yalçın Pehlivantürk
SDT Halka Arz Ne Vakit? SDT Uzay Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) tarafınca halka arzı açıklanan SDT Uzay, toplamda 12.250.000 TL nominal bedelli hisselerini halka arz edecek.

SDT halka arzı için talep toplama 28 – 29 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleşecek. SDT hisseleri, 32 TL sabit fiyatından satışa sunulacak. Hisseler, satış daha sonrası eşit dağıtım yoluna göre dağıtılacak.

Halka arzın akabinde SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri’nin halka açıklık oranı %21,12 olacak.

SDT Sermayesi ve Halka Arz Hisse Miktarı

Resmi kayıtlara nazaran SDT A.Ş.’nin taahhüt edilen ve ödenen sermaye ölçüsü: 50.000.000 TL’dir.

SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri A.Ş. halka arz ile mevcut sermayesini 8.000.000 TL artıracak. bu biçimdece SDT Uzay sermayesi 58.000.000 TL’ye çıkacak.

Halka arz ile mevcut ortaklardan Mehmet Dora’ya ilişkin 4.037.500 TL nominal kıymetli (4.037.500 TL adet B grubu) hisseler ile Mustafa Fatih Ünal’a ilişkin 212.500 TL nominal kıymetli (212.500 adet B grubu) hisseler da halka arz edilecek.

Bu durumda SDT, halka arz ile 12.500.000 TL nominal bedelli 12.250.000 adet B kümesi hissesi satışa sunacak.

SDT Pay Senedi Kodu Ne? SDT Uzay Halka Arzı Hangi Bankalardan Alınır?

Borsa yatırımcılarının merak ettiği bir öteki husus ise SDT Uzay Pay Kodu oluyor. SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri payları ‘SDTTR’ kodu ile süreç görüyor.

SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri’nin halka arz edilen hisseleri, İnfo Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. aracılığıyla alınabilecek.

SDT Uzay Halka Arz Ne Vakit Süreç nazarancek?

SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri A.Ş. halka arz sonuçlarının 30 Aralık tarihinde belirli olması bekleniyor. Hisselerin borsada süreç nazaranceği tarih çabucak hemen açıklanmasa da Ocak 2023’ün birinci haftası olarak varsayım ediliyor.