Hüsamettin Kavi son seyahatine uğurlandı

Seren

Global Mod
Global Mod
Kavi için İSO Odakule Fazıl Zobu Meclis Salonu’nda düzenlenen merasime, Dayanıklı’nın ailesi, İSO İdare Konseyi Lideri Erdal Bahçıvan, İSO Meclis Lideri Zeynep Bodur Okyay, iş dünyası temsilcileri ve sevenleri katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan merasimde Hüsamettin Kavi için hazırlanan kısa sinema gösterildi.

Törende konuşan İSO İdare Şurası Lideri Erdal Bahçıvan, “iyi kalpli” ve “güzel İnsan” olarak nitelediği Kavi’nin vefatı niçiniyle derin keder duyduğunu tabir etti.

Bahçıvan, şunları söylemiş oldu:

“Bize düşen ise veda edenlerin anılarına, bıraktıklarına sahip çıkmak. Bu bırakılanların, iyi hizmetlerin, uygun işlerin etrafında yarattığı tesirler; ortamızdan ayrılanların yakınlarının ve sevenlerinin en büyük tesellisi olmalı. İşte hayatlarını bu bedellerle kuvvetli bir biçimde besleyenler, bu son seyahati daha huzurlu yapabilir diye düşünüyorum. Hüsamettin Kavi Liderimize bu açıdan baktığımızda, ben eminim ki onu tanıyan hiç kimse, bu son seyahatteki yüksek maneviyat heybesinin kıymetinden kuşku duymayacaktır. Başta ailesi olmak üzere bizlerin acısını hafifçeleten, Hüsamettin Liderimizin bizlere bıraktığı işte bu kuvvetli mirastır.”

Bahçıvan, Kavi ile İSO Meclisi’nde, İdare Kurulu’nda ve İSO Meclisi Başkanlık Divanı’nda uzun yıllar bir arada çalıştıklarını hatırlatarak, Dayanıklı’nın bir endüstrici olarak da, bir vatandaş olarak da, bir aile reisi olarak da örnek insan olduğunu söylemiş oldu.

Kavi’nin beyefendi ve sakin üslubuyla bir zarafet simgesi olduğunu söz eden Bahçıvan, “Sanayicilik ve İSO aşkını hiç bir vakit kaybetmedi. İSO, onun için her vakit bir sorumluluk ve meşguliyet alanıydı. Bitmek bilmeyen gücü vardı. Bu fazlaca taraflı özellikleriyle gerek benim gerekse Odamızın kıymetlerine paha kattı. Bu niçinle şunu söylüyorum ki; ben bir başkanımı, bir ağabeyimi kaybettim. Şahsım olarak da, sanayi topluluğumuz ve odamız olarak da acımız ve kaybımız büyük.” diye konuştu.

Hüsamettin Dayanıklı’nın gençlere ve eğitime verdiği ehemmiyete işaret eden Bahçıvan, şunları kaydetti:
“Bugün büyüyüp esaslı bir çınara dönüşen İstanbul Sanayi Odası Vakfı’nın öncü fikir insanlarından bir tanesiydi. Vakfın kurucuları içinde olmakla birlikte birinci idare heyeti başkanlığını da yaptı. Hüsamettin ağabey, bu özelliğiyle de her vakit bizlere rehberlik etmiştir. Bugün Odamızın mesleksel eğitim konusundaki çalışmaları, onun vizyonunu da kapsayacak biçimde ne memnun ki sürüyor. İşte bu biçimde değerli bir insan için bizlere düşen nazaranv, hiç bir vakit unutmadan, anılarını yaşatmaya uğraş etmek olacaktır.”

“Çalışmaları ve açtığı yol ile hepimize örnek oldu”

İSO Meclis Lideri Zeynep Bodur Okyay da “Bugün bir uygun dostumuzu ve büyüğümüzü ebediyete uğurluyoruz. Acımız ve kaybımız epeyce büyük. Çok üzgünüm. Hüsamettin Beyefendi, sağ duyusuna en çok güvendiğim, Odadaki ve Meclisteki birinci günlerimden bu yana sık sık akıl danıştığım, yüreği hoş bir dost ve insandı.” dedi.

Kavi’nin çalışmaları ve açtığı yol ile kendilerine örnek olduğunu aktaran Okyay, şöyleki devam etti:

“Çalışkan ve fedakar bir duayendi. Zorluklarla ve belirsizliklerle yüzleştiğimiz vakitlerde, onun üzere büyüklerimizin varlığı bizlere her daim güç verdi. Artık vakitsiz vefatıyla biz dostlarının gönlünde ve İstanbul Sanayi Odası’nın geçmişinde doldurulması imkansız bir boşluk var. Allah Hüsamettin Bey’e rahmet eylesin. Parıltılar ortasında yatsın. Başta ailesinin ve tüm sevdikleri olmak üzere tüm İstanbul Sanayi Odası topluluğunun başı sağ olsun. Onu fazlaca özleyeceğiz.”
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri ve İSO Meclis Üyesi Mehmet Büyükekşi de “Hepimiz için fazlaca güç bir gün. Liderimizle uzun mühlet birlikte çalıştım. Çok hoş bir insandı. Ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dilerim. Ruhu şad olsun.” sözlerini kullandı.

Eski İSO meclis liderlerinden Ömer Dinçkök ise Dayanıklı’nın vefatının hayli vakitsiz olduğunu belirterek, “Çok çalışkan bir dostumdu. Sabah epey erken kalkardı. Faal hayatını hiç bırakmadı, spor yapardı. Günü hangi görüşmede tamamlayacağı bilinmezdi. Genç yaştan itibaren bir hayli sivil toplum kuruluşunda nazaranv aldı ve hepsinin hakkını vermeye çalıştı. Çok sevilirdi ve topluluklarda hep bulunması istenirdi. Kimseyi kıramazdı. Ailesinin sevgisine hep karşılık verirdi.” formunda konuştu.

Kavi’nin cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı Mescidi’nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının akabinde Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Galatasaray Kulübü Divan üyesi de olan Dayanıklı’nın cenaze merasimine, Dayanıklı’nın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Galatasaray Kulübü Lideri Dursun Özbek, İSO İdare Heyeti Lideri Erdal Bahçıvan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, İSO Meclis Lideri Zeynep Bodur Okyay, iş dünyası temsilcileri ve sevenleri katıldı.

Hüsamettin Kavi kimdir?

İş dünyasında başta İSO olmak üzere bir epey sivil toplum kuruluşunda faal misyon alan, epeyce sayıda şirketin idaresinde bulunan Hüsamettin Kavi, 1950’de İstanbul’da doğdu.

İTÜ İnşaat Fakültesi’ni bitirdikten daha sonra 1975’te askerliğini tamamlayan Kavi, 3 yıl profesyonel olarak inşaat bölümünde çalıştı. Hüsamettin Kavi, çabucak sonrasında Zeki Kavi tarafınca kurulan Kavi Kablo şirketinde uzun yıllar çalıştı.

Kavi, şirkette 1989’da 39 yaşında getirildiği genel müdürlük misyonunu 2002’ye kadar sürdürdü. 1987 yılında girdiği İSO Meclisinde 1991-1993 yılları içinde idare konseyi üyeliği yapan Hüsamettin Kavi, 1993’ten 2001 yılına kadar 4 devir İSO Başkanlığı’nı yürüttü.

Kavi, 2001-2009’da İSO Meclis Başkanlığı da yaptı. İstanbul Sanayi Odası Vakfı, Dayanıklı’nın idarede bulunduğu periyotta, Kavi ve idarenin ağır çabaları ile kurulmuştu.