‘Shark Tank’tan Kevin O’Leary, HBS yarışmasıyla ilgili görüşlerini paylaşıyor – Ekonomi Gazetesi

Seren

Global Mod
Global Mod
Amerika startup patlamasının tam ortasında. 2022’de 5 milyondan fazla işletme kuruldu (pandemi öncesi seviyelere göre yüzde 42 artış) ve ABD Nüfus Sayımı Bürosu yakın zamanda 2023’ün ilk dokuz ayı boyunca iş yaratmadaki gücün devam ettiğini bildirdi.

Eşi benzeri görülmemiş bir iş yaratma döneminde, bir kurucunun bir ürün veya hizmet geliştirmesi, yatırımcılardan sermaye toplaması ve küçük bir işletmeden daha büyük bir işletmeye dönüşmesi için ne gerekir?

Ekonomi Business School ve Ekonomi Innovation Labs’ın ortak ev sahipliği yaptığı bir etkinlikte ünlü girişimci, yatırımcı ve ABC’nin “Shark Tank” programında “köpekbalığı” olan Kevin O’Leary, Klarman Hall’da tam bir izleyici kitlesi önünde bu soruları yanıtladı. O’Leary, HBS’de girişimcilik yönetimi alanında kıdemli öğretim görevlisi olan Reza Satchu ile konuşurken kişisel markasını nasıl oluşturduğundan başarılı bir satış konuşmasının unsurlarına kadar çeşitli konulara değindi. Konuşma boyunca O’Leary izleyicileri girişimciliği sürdürmeye teşvik etti.

“En zor şey [about entrepreneurship] başarısızlık değil çünkü başarısız olacaksın. Çoğu girişimci başarıya ulaşmadan önce birçok kez başarısızlığa uğrar. İlk adımı atmaktır… Her gün önemli kararlar vereceksiniz ve yönetim ve yürütme becerilerinizi geliştireceksiniz. Ve bu çok değerli hale geliyor” dedi O’Leary.

O’Leary ayrıca bir startup yatırımcısı veya kurucusu olarak aksiliklerin kaçınılmaz olduğunu da paylaştı. Milyarlarca dolarlık bir kripto para borsası olan ve 2022’de çöken FTX ile olan anlaşmalarına dikkat çekti. O’Leary, FTX’in başarısız olmasından kısa bir süre sonra CNBC ile yaptığı ve bir risk sermayedarının startup başarısızlığına bakış açısını sunduğu bir röportajı hatırladı.

Reza Satchu ve Kevin O’Leary sahaları dinliyor.

“O [Sam Bankman-Fried] FTX borsasında bana 16 milyon dolar ödedi ve ben silindim… Ama ne dedim [to CNBC] Ben bir girişim yatırımcısıyım. Yaptığım 10 anlaşmadan sekizi çeşitli sebeplerden dolayı sıfıra gidiyor: piyasa değişiklikleri, uygulamada mükemmellik yok, bazen burada iddia edilen dolandırıcılık ve… biz burada otururken bu hafta yargılanıyor. Tüm bu nedenler anlaşmaları sıfıra indiriyor. Benim için hiçbir şeyi değiştirmiyor. Ertesi sabah yatırım yapmaya devam edeceğim” dedi O’Leary.

O’Leary, startup yatırımlarının hepsinin başarılı olmasını beklemese de, yatırım yapmadan önce kurucuları sorgulamanın önemini vurguladı. “Shark Tank”ta yer alan girişimcileri değerlendirirken O’Leary, kurucuların iş planlarına agresif bir şekilde meydan okuduğunu, çünkü bunu yaparken onların en iyi finansal çıkarlarını gözettiğini açıkladı. O’Leary, Klarman etkinliği sırasında kendisine teklifte bulunan sekiz Ekonomi öğrencisi girişimciyi değerlendirirken de aynı yaklaşımı uyguladı:

“Kimse senin var olduğunu nereden biliyor?” O’Leary bir öğrencinin konuşmasına yanıt olarak soru sordu.

“İnsanların Nike gibi dev markaları bırakıp daha önce hiç duymadıkları bir şeyi denemelerini nasıl sağlıyorsunuz?” bir başkasına sordu.

O’Leary büyük ödülü, çiftçilerin bitki sağlığını anlamalarına yardımcı olacak bir yapay zeka platformu oluşturmaya odaklanan bir girişim olan Crop Diagnostix’e verdi. Ödül, Searchlight Capital Partners’tan 100.000 dolarlık bir yatırımın yanı sıra O’Leary ile bir danışmanlık oturumunu da içeriyordu.

“Kuzey Dakota’ya taşınmak istiyor musun?” O’Leary, Crop Diagnostix’in kurucu ortağı ve CEO’su, MBA ’24’teki Brandon Chi’ye şirketin devlete odaklanması hakkında soru sorarken sordu. Chi tereddüt etmeden “Bana 100.000 dolar verirseniz yarın orada olacağım” diye yanıtladı.