Soyer’den Buca Metrosu açıklaması: Motamot devam ediyoruz

Seren

Global Mod
Global Mod
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir tarihinin en büyük yatırımı olarak duyurulan Buca Metrosu’nun imal ihalesine ait sonucun İzmir 4. Yönetim Mahkemesi tarafınca iptal edilmesiyle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Lider Soyer, alınan sonucu ve ihale süreciyle ilgili bilgileri paylaştı.

Lider Tunç Soyer, Buca Metrosu’nun imal ihalesinin büsbütün yürürlükte olduğunu vurguladı. İzmir 4. Yönetim Mahkemesinin sonucunın, Buca Metrosu ihalesinin iptali manasına gelmediğini lisana getiren Soyer, “Geldiğimiz noktada tekrar dokümanları isteyeceğiz, tekrar eksikler var ise tamamlanmasını isteyeceğiz. Süreç bizim açımızdan devam ediyor. ötürüsıyla da ihalenin iptali kelam konusu değil. Buca Metrosu kesinlikle hayata geçecek. Kaynakları hazır, finansmanı hazır, projesi hazır. hiç bir mani yok. Yalnızca İzmir Büyükşehir Belediyesinin ihale için verdiği sonucun iptali kelam konusu; lakin bu da kesinlikle Danıştay’da hukuka uygun hale getirilecektir. Sürecin uzaması kelam konusu değil. hiç bir biçimde engellenmesi de kelam konusu değil. Motamot devam ediyoruz bir zahmet yok.” sözlerini kullandı.

“Biroldukça imalatın personelliği sıfır gösterilmiş”

İhalede alınan sonucun bütün bilgileriyla incelenip, İzmir’e kazandırılacak Buca Metrosunun en süratli, emniyetli ve kaliteli biçimde yapılması için sürecin titizlikle yürütüldüğünün altını çizen Soyer, “Bu ihale sonucunı biz tek başımıza vermiyoruz. En düşük teklifin geçersiz saydığı birfazlaca örnek var; zira yönetim o teklife ihaleyi verdiği takdirde işin yapılmayacağını bilir. ötürüsıyla en düşük fiyat sorgulaması diye bir uygulama vardır ihale mevzuatında. Biz de bu sorgulamayı yaptık. Gördük ki, birfazlaca imalatın personelliği sıfır gösterilmiş. İzmir 4. Yönetim Mahkemesi yeteri kadar incelenmediğini söylüyor; lakin tam bilakis son derece titiz bir çalışma yapıldı. Son derece bilgileri irdelendi. Burada yönetim şu kuşkuya düşer; ben bu ihaleyi verirsem sanki karşıma çıkacak personellik ne olacak? Sanki bana verdiği taahhüdü gerçekleştirmemek için kim bilir ne tıp türel tahlil arayışlarına gidecek, kim bilir benim önüme ne çeşit sayılar gelecek. Yönetim bütün bunlardan kuşku duyduğu için en düşük fiyatı verene vermeyebilir. Gerçekten biz de bu biçimde yaptık.” diye konuştu.

Kararlılık bildirisini veren Soyer, şu biçimde devam etti: “Bu durum Avrupa Yatırım Kalkınma Bankasının tarihinde birinci sefer yaşadığı bir şey. Memleketler arası ihale normlarına göre yapılan bir ihalede bir mahallî mahkemenin aleyhte karar vermesi üzere bir durum birinci sefer oluyor. Dünyada örneği yok. Ne yazık ki İzmir’de o da yaşandı. Biz de bunun Danıştay’da iptaliyle ilgili süreci devam ettireceğiz. Fakat burada şunu fazlaca net söyleyeyim, bu; Buca Metrosu’nun önüne bir pürüz değil. Buca Metrosu ihalesi motamot devam edecek. Taş çatlasın tahminen 1 ay 2 ay gecikme yaşanabilir fakat hepsi bu. Süreçle ilgili rastgele bir kasvet yok. Maalesef daima İzmir’in başına geliyor; lakin bunlar bizi daha dirençli hale getiriyor. Asla vazgeçmeyeceğiz. Buca’ya o metro gelecek. Bunu da yapacağız.” dedi.