Tolunay Kafkas’tan Okan Buruk’a ‘Yusuf Demir’ karşılığı: Kullandığı sözleri bilerek konuşmalı ileri giderse karşılığını veririm!

Piper

New member
Ümit Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Tolunay Kafkas, yabancı statüsünde sayılan Galatasaray’ın 19 yaşındaki yeni transferi Yusuf Demir hakkında açıklamalarda bulunarak son devirdeki tartışmalara nokta koydu.

Transfer döneminin son gününde 6 milyon euro karşılığında Avusturya takımı Rapid Wien’den Galatasaray’a transfer olan Yusuf Demir, sarı-kırmızılı forma altında birinci maçına Üstün Lig’in 6. haftasındaki Kasımpaşa deplasmanında çıkarken müsabakada gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

OKAN BURUK: BİZ Mİ TERCİH ETMEDİK O MU TÜRKİYE’Yİ TERCİH ETMEDİ?

Yusuf’un yerli statüsünde oynayamaması ise birfazlaca tartışmaya niye olurken sarı-kırmızılı takımın teknik yöneticisi Okan Buruk, Kasımpaşa müsabakası daha sonrasında “Yusuf Demir fazlaca kaliteli, epey yetenekli. Bunu oyuna girince gösterdi. Yusuf’u keşke Türk olarak oynatabilsek. Her şeyi Türk olan çocuk ulusal grup tercihi nasıl olmuş, onu da bilmiyoruz. Biz mi tercih etmedik o mu Türkiye’yi tercih etmedi? Türk olan bir oyuncunun Türk olarak oynaması gerekiyor. Yalnızca Galatasaray değil, tüm oyuncuların. Bilhassa Türk pasaportu olan, Türk aileye sahip olan bizden birilerinin yabancı olarak oynaması berbat bir durum” açıklamasında bulunmuştu.

Milliyet gazetesine konuşan Ümit Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Tolunay Kafkas, Yusuf Demir’in yabancı statüsünde sayılması konusuna açıklık getirirken sarı-kırmızılı grubun teknik yöneticisi Okan Buruk’u gaye alarak şunları söylemiş oldu:

OKAN BURUK KULLANDIĞI SÖZLERİ BİLEREK KONUŞMALI

Yusuf ile ilgili bilhassa genç ulusal kadrolarda gerekli teşebbüsleri, ben isim de vererek söyleyeyim, Nedim hoca, Güngör hocamız ilgilendik. Biz kendisini davet ettik, elimizde yazılar var. Bunu konuşurken dikkatli konuşmak lazım. Ben Ümit Ulusal Grup teknik yöneticisi olduğum vakit Yusuf Demir, Avusturya Ümit Ulusal Takımı’nda forma giymişti. Bizim Yusuf Demir’i Ümit Ulusal Takımı’na almamız kelam konusu değildi prosedür gereği. Yusuf Demir bir tercih yapması gerekiyordu A Ulusal Grup için. Ya bizi seçecekti ya da Avusturya Ulusal Takımı’nı. Ortalara diğer beşerler girip diğer şeyler söylemiş olduği vakit işin boyutları diğer tarafa gidiyor. Okan Buruk benim arkadaşım. Kullandığı sözleri bilerek konuşmak lazım bu işlerde bu kadar söyleyeyim.

İLERİ GİDERSE YANITINI VERİRİM!

İleri giderse onun da yanıtını ben veririm. Zira buradaki genç ulusal kadro hocaları ve biz fazlaca emek sarf ediyoruz ve az imkanlar ile bu işi yapmaya çalışıyoruz. Onun için gerçek konuşmak, yanlışsız bilgiler vermek lazım. Ben hürmet duyuyorum. Yusuf Demir Avusturya Ulusal Takımı’nı seçmiş olması onun tercihi lakin biz Yusuf Demir ile ilgili gerekli itinası gösterdiğimizi düşünüyorum Hoffenheim’da fazlaca kıymetli bir oyuncu var. O da Alman ulusal gruplarında oynuyor. Kendisiyle gidip konuşacağım. Gelmesi için elimden geleni yapacağım. Yusuf Demir ile ilgili hocaların bana söylemiş olduği eksik bırakılmış bir şey yok. Öbür oyuncular konusunda tahminen olmuş olabilir fakat Yusuf Demir için elimizden geleni yaptık”