Trabzonspor’un efsaneleri tarihi şampiyonluğu KARAR’a kıymetlendirdi: Hak edilmiş büyük bir zafer

Piper

New member
FURKAN UZUN

Abdullah Avcı idaresindeki Trabzonspor, Spor Toto Muhteşem Lig’de 38 yıl ortadan daha sonra şampiyonluğa ulaştı. Karadeniz temsilcisi yarın Şenol Güneş Stadyumu’nda düzenlenecek merasimle yıllardır hasretini çektiği şampiyonluk kupasına kavuşacak.

Bordo-mavili topluluk açısından tarihi değere sahip şampiyonluk merasimi öncesinde Karadeniz temsilcisinin efsane isimleri Gökdeniz Karadeniz, Hami Mandıralı, Fatih Tekke, Orhan Çıkırıkçı, Osman Özköylü ve Emrah Eren Trabzonspor’un 38 yıl ortadan daha sonra elde ettiği tarihi şampiyonluğu KARAR’a kıymetlendirdi.

Trabzonspor’un bu dönem ortaya koyduğu performansla şampiyonluğu sonuna kadar hak ettiğini belirten efsaneler, Uğurcan Çakır’ın dönemin oyuncusu olduğu görüşünü savundu. Unutulmaz isimler ayrıyeten Lider Ahmet Ağaoğlu ve teknik yönetici Abdullah Avcı’nın bu tarihi şampiyonlukta büyük rol oynadığını belirtti.

ORHAN ÇIKIRIKÇI: ŞAMPİYONLUĞUMUZ RESMİLEŞİNCE GÖZLERİM DOLDU

1989-2002 yılları içinde bordo-mavili formayı terleterek unutulmazlar içinde giren Orhan Çıkrıkçı, 38 yıl daha sonra gelen bu şampiyonluğun Trabzonspor açısından fazlaca bedelli bir şampiyonluk olduğunu belirtti.

Çıkrıkçı ayrıyeten, Trabzonspor’un şampiyonluğa ulaştığı müsabaka olan Antalyaspor karşılaşmasının bitiş düdüğüyle birlikte yıllar daha sonra gelen şampiyonluk niçiniyle gözlerinin dolduğunu belirterek şunları söylemiş oldu:

“Öncelikle taraftarımızı tebrik etmek gerekiyor. Trabzonspor’a transfer olduğum günlerde Trabzon halkının, Trabzonspor taraftarının ne kadar sabırsız ve kadrolarını ne kadar hayli sevdiklerini anlamıştım. Fakat şampiyonluk için bu kadar uzun yılar sabretmeleri sahiden fevkalade. Zira İstanbul’un büyük kadroları Trabzonspor üzere uzun yıllar şampiyon olamasaydı büyük düşüncelerle karşı karşıya kalabilirlerdi. Fakat bizim taraftarımız sağ olsunlar her sene tıpkı hislerle, birebir heyecanla daima beklediler ve sonunda o sene bu sene oldu. Bu niçinle taraftarlarımızı fazlaca tebrik ediyorum. Kutlamalardaki davranışları da fazlaca hoştu. Elektrik direğine tırmanan taraftarlarımız bile oldu. Demek ki Trabzonspor aşkı bu biçimde bir şey. İnşallah bu biçimde devam eder.

Bu şampiyonluk için Trabzonspor Lideri Ahmet Ağaoğlu’nu, yöneticileri, Abdullah Avcı ve takımını ve bedelli futbolcularımızı tebrik etmemiz gerekiyor. Hepsini canı gönülden tebrik ediyorum. Demek ki her şey bir ortaya gelince bu iş oluyormuş. Biraz da futbol bahtı bizimleydi. Oyuncu kalitesi, taraftar kalitesi, yönetici kalitesi her şey bir ortaya geldi ve şampiyon olduk. Çok hoş bir sene oldu.

ÇOK KIYMETLİ BİR ŞAMPİYONLUK

Taraftarlarımızın kutlaması şampiyonluğumuzdan daha ön plana çıktı. UEFA ve Şampiyonlar Ligi’nin taraftarlarımızı paylaşması gurur verici bir olay oldu. Sonuçta bu ülkemizi tanıtmak üzere bir şey oldu. Tabi öteki ekiplerimizin şampiyonluğu da kıymetli fakat yıllar daha sonra gelen bu şampiyonluk daha dikkat cazipti. Çok kıymetli bir şampiyonluk oldu. Antalyaspor müsabakası bitince sabaha kadar şampiyonluk kutlamalarını izledim. Muhabirler Hüseyin Avni Aker’den yayınlar yaptılar ve bu fazlaca manalıydı. Avni Aker’in olduğu yere dev ekran kurmak fazlaca hoş bir fikirdi. Benim tüm anılarım orada geçti. Avni Aker benim için hayli bedelli, duygusal şeyler söz ediyor. Orayı fazlaca seviyorum. Trabzonspor’da epeyce hoş hisler yaşadım. Bu şampiyonlukla birlikte kentin üzerinden bir yük kalkmış oldu. Artık beşerler daha rahat ve daha keyifli. Oyuncuların üzerinden bir yük kalkmış oldu.

1996 yılında Trabzonspor’u şampiyon yapabilseydik tahminen o takımımız dağılmayacak, üst üste şampiyonluklar kazanacaktık. Ancak o şampiyonluğu kazanamayınca kadro dağıldı. İnşallah bu dönem elde ettiğimiz muvaffakiyet devam eder. Avrupa’da Türkiye’yi başarılı bir biçimde temsil etmeliyiz. esasen ekiplerimizin Avrupa’da topladığı puanlar ortada. Bu kadar yatırıml yaptıktan daha sonra Avrupa’da bir muvaffakiyet elde etmeliydik. İnşallah bunu Trabzonspor başarır.

ANTALYASPOR MAÇINI İZLERKEN AKLIMA 1996 GELDİ

Antalyaspor müsabakasının bitiş düdüğüyle birlikte taraftarların alana girmesi epeyce duygusaldı. Antalyaspor müsabakasını izlerken aklıma 1996’da Fenerbahçe ile oynadığımız müsabaka geldi. O maçtan birliktelikle dahi ayrılabilsek şampiyon olacaktık ancak mağlup olduk. 96’daki müsabakada skor 1-1 olunca tüm stadyum sessizliğe bürünmüştü. Antalyaspor müsabakasında ise birliktelik golünü yedikten daha sonra stadyumda ‘ayağa kalkın gruba takviye olun’ halinde anonslar yapıldı. Antalyaspor maçını izlerken ‘96’daki müsabakada da bu tip anonslar yapılsaydı taraftarımız nasıl reaksiyon verirdi? Bizi ateşler miydi?’ diye düşündüm. Bu yapılan anonsları uzun yıllar unutmayacağım. Hoşuma giden bir durumdu. Bu dönem âlâ ki ligin birinci yarısında puan farkını açmışız. örneğin 96 yılında bizim puan kaybı kredimiz yoktu zira Fenerbahçe ile baş başa yarışıyorduk. Şampiyonluk için nasip bu dönemmiş.

Antalyaspor maçı bitince, şampiyonluğumuz resmileşince sevinçten ağlayan insanları gördüm ve bu durum hoşuma gitti. Son düdükle birlikte benim de gözlerim doldu. Demek ki şampiyonluk taraftarımız üzerinde bu kadar baskı yaratmış. Ben o kentin her şeyini biliyor, her şeyini seviyorum. Trabzon hayli farklı bir yer.

UĞURCAN ÇAKIR’I ULUSAL FORMA ALTINDAKİ PERFORMANSI niçinİYLE ELEŞTİRMEK ÇOK SAÇMA

Tüm oyunculara hürmetim var hepsini sırtımda taşırım ancak bence Trabzonspor açısından dönemin oyuncusu Uğurcan Çakır. Allah bahtını açık etsin inanılmaz yeteneklere sahip bir kaleci. Düşünebiliyor musunuz 2-3 dönemdir her insanın yaptığı yanılgıları tek başına kapatıyor. bu biçimde bir kaleci tüm oyunculara inanç verir. İnanılmaz kurtarışlara imza attı. Uğurcan Ulusal ekipte gösterdiği performans niçiniyle vakit zaman eleştirildi. Bu bana epeyce saçma geliyor. Orası başka bir kulvar. Orada kıymetlendirme yaparken herkesi bir bütün olarak değerlendireceksiniz, kimseyi tek başına değerlendirmeyeceksiniz. bu biçimde ben de derim ki niye forvet oyuncularımız, kadrolarında gösterdiği performansı Ulusal kadroda ortaya koyamıyorlar? Ulusal kadro farklı bir kulvardır. Onu farklı tutmak gerekir. Bu çocuğa haksızlık yapmayalım. Uğurcan katiyetle bu ülkenin en yeterli kalecisidir.

ŞAMPİYONLUK MAÇINA KATILACAĞIM

Biz Trabzonspor’un olduğu her yere davetliyiz. Biz o kentin insanıyız Trabzonsporluyuz. Trabzonspor’un olduğu her yerde biz varız. Ben davet geldi mi gelmedi mi bu tip şeylere takılmam. Şampiyonluğa tanıklık etmek istiyorum. İnşallah şampiyonluk maçına katılacağım. Hepimiz Trabzonsporluyuz. İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Trabzonspor’un şampiyon olduğu gün şampiyonluk paylaşımı yaptığı için eleştirildi. Fakat Ekrem İmamoğlu, Trabzonsporlu değil de öteki bir grubun taraftarı olsaydı eleştirilmeyecekti kimse reaksiyon göstermeyecekti İnsanları linç etmeyi epey seviyoruz.

ŞAMPİYON TRABZONSPOR’U HERKES TEBRİK ETMELİ

Bu şampiyonlukla birlikte kral geri döndü. Âlâ bir uyanış oldu. Kuzey kazandı. Aslında baktığımız vakit bu bir Anadolu zaferi. Bu başarıyı her insanın tebrik etmesi, sahiplenmesi gerekiyor. Ancak niçinse birtakım beşerler farklı bakıyor. “

OSMAN ÖZKÖYLÜ: TÜM TÜRKİYE TRABZONSPOR GERÇEĞİNİN FARKINA VARDI

1993-2002 yılları içinde Trabzonspor formasını terleterek Karadeniz temsilcinde unutulmazlar ortasına giren Pendikspor teknik yöneticisi Osman Özköylü ise Trabzonspor’un şampiyonluğunun ikinci bir bayram tesiri yarattığını söylemiş oldu.

Türkiye’deki her insanın Trabzonspor gerçeğini kabullenmesi gerektiğini belirten Özköylü şunları söylemiş oldu:

“Trabzonspor’da bakılırsav almış, o formayı gururla terletmiş bir isim olarak Trabzonspor’un şampiyonluğunu görmek, o büyük memnunluğu yaşamak fazlaca gurur verici bir durum. Eski bir futbolcu ve Trabzonspor taraftarı olan bir isim olarak idaremize, liderimiz Ahmet Ağaoğlu’na, teknik grubumuza, teknik yöneticimiz Abdullah Avcı’ya, futbolcu kardeşlerimize, taraftarlarımıza, bu büyük memnunluk için, bu büyük gurur için şahsım ismine bu şampiyonlukta emeği geçen herkese tek tek teşekkür ediyorum.

İKİNCİ BİR BAYRAM YARATTI

Trabzonspor’un şampiyonluğu fazlaca bedelli. Kent ve topluluk için epey manalı. yıllardır hasretle beklenen o büyük memnunluğu herkes doya doya yaşadı. Ramazan Bayramı öncesinde yaşanan bu şampiyonluk Trabzonspor topluluğu açısından ikinci bir bayram havası yarattı. Bundan daha sonra bu muvaffakiyetin devamlı olması epey değerli. Geçen seniçin beri devam eden gerçek planlamanın bir daha birebir biçimde devam etmesi gerekiyor. Grubun başında epeyce tecrübeli bir teknik yöneticimiz var. Gerçek planlama ile kulübün geleceğine yatırımlar yapılacağını kestirim ediyorum. Hamsik’in deneyimi, Gervinho, Nwakaeme ve Visca’nın ve öteki tüm oyuncuların katkısı fazlaca fazlaydı lakin tabi Uğurcan Çakır faktörü vardı. Ama kimseyi birbirinden ayırmamak gerekiyor.

Bu şampiyonluk herkese Trabzonspor’un büyüklüğünü gösterdiği için epeyce büyük bir muvaffakiyet. Bu ülkede ihtilal yapmış, İstanbul gruplarının hegemonyasına son vermiş Trabzonspor, bu başarılarına bir yenisini de bu dönem ekledi. Trabzonspor Türk futbolunun mihenk taşlarından bir tanesi. Artık bunu kimse inkar edemez. Başka kulüplerde saygıyı hak eden büyük kulüpler ancak artık tüm Türkiye bu şampiyonluk ile bir Trabzonspor gerçeğinin farkına varmıştır, Trabzonspor gerçeğini kabullenmiştir ki kabullenmek zorundadır. Trabzonspor bunu herkese göstermiş oldu.

Özlemle beklenen bir şampiyonluktu. Dünyanın her yerinde Trabzonsporlu taraftarlar var. ‘Bize her yer Trabzon’ diyorlar ya sahiden de bu hakikat. Dünyanın neresine giderseniz gidin illa ki Trabzonspor taraftarına denk gelirsiniz. Bu da Trabzonspor’un büyüklüğünü aşikâr ediyor.

İSTANBUL’UN HER YERİ BORDO-MAVİ

Pendikspor teknik yöneticisi olarak İstanbul’un her yerinde ki bilhassa Pendik’te her yerde Trabzonspor bayrakları gördüm ve bundan gurur duydum hayli memnun oldum. Pendik’te her yer bordo- mavi. Burada epeyce Trabzonspor taraftarımız var. Stadyumumuzun yanında dahi Trabzonspor bayrağı asılı. O kadar hoş bir tesadüf ki iki şampiyon ekibin Pendikspor ve Trabzonspor’un bayrakları yan yana asılı. Ne keyifli ki iki kulüpte de emeğim geçti.

ŞAMPİYONLUK KUPASI BU SEFER GERÇEK SAHİBİNE TESLİM EDİLECEK

Antalyaspor karşısında son düdük çalınca aklıma birinci vakit içinderda 1996 yılında kaçırdığımız şampiyonluk geldi. Maç bitinde ‘acaba biz o yıl şampiyon olsaydık nasıl manzaralar ortaya çıkardı’ diye düşündüm. Kendimi bir an o alanda şampiyonluk çeşidi atan bir futbolcu olarak hayal ettim. Biz bu memnunluğu, insanların bu coşkusunu keşke 1996 yılında nazaranbilseydik. Fakat bize nasip olmadı. Tüm kupaları almamıza karşın Harika Lig şampiyonluğu kupasını alamamıştık. Bu eksik kupayı bu yılki kadro tamamladı. Ayrıyeten şu da kıymetli ki 2010-2011 döneminde Trabzonspor’un elinden alınan şampiyonluk kupası bu sefer gerçek sahibine, Trabzonspor’a teslim edilecek. “

HAMİ MANDIRALI: TRABZONSPOR TÜM ŞAMPİYONLUKLARA AMBARGO KOYABİLİR

17 yıl boyunca bordo-mavili formayı terleterek attığı 257 gol ile Trabzonspor tarihinin en çok gol atan futbolcusu unvanını elinde bulunduran Hami Mandıralı, Trabzonspor’un ilerleyen senelerda tüm şampiyonluklara ambargo koyabileceği görüşünü belirtti.

Efsane isim ayrıyeten bu şampiyonluğun kısa cümlelerle geçiştirilemeyecek kadar büyük bir zafer olduğunu kaydetti.

Mandıralı şunları söylemiş oldu:

“Yönetim, teknik grup, futbolcular ve taraftarlarımız içinde sağlıklı bir yapı oluştu ve Trabzonspor şampiyonluğa ulaştı. Topluluğumuz için, kulübümüz için herkes için epey kıymetli bir şampiyonluk, hayli manalı bir muvaffakiyet elde edildi. Bu şampiyonluk topluluğumuzu daha yeterli yerlere getirecektir. Trabzonspor son senelerda bu kadar başarılı yönetilmemişti. Bu Ahmet Ağaoğlu ve yöneticilerin büyük bir başarısıdır. İdare Abdullah Avcı’ya, Abdullah Avcı futbolculara, taraftarlarda herkese sahip çıktı ve bu büyük fotoğraf tamamlandı. Şampiyonluk ve kupa topluluğumuza iyi olsun.

TRABZONSPOR’UN BU ŞAMPİYONLUĞA ÇOK GEREKSİNİMİ VARDI

Özellikle genç nesil taraftarlarımızın bu şampiyonluğa gereksinimi vardı. Net bir biçimde şunu gördük ki taraftarlık hislerini bir tarafa bırakan bir epeyce taraftarımız varmış. Bu şampiyonlukla birlikte onları da yeniden kazandık. olağanüstü bir kalabalık ortaya çıktı. Trabzonspor şampiyon oldu ve insanları konutlarından çıkardı. Trabzonspor’un bu şampiyonluğa fazlaca muhtaçlığı vardı. Bu şampiyonlukla birlikte ekibimizin taraftar sayısı da artacaktır. Taraftarlarımızın kentinin kadrosu şampiyon oldu. 4-5 hakikat transfer ile Trabzonspor artık tüm şampiyonluklara ambargo koyabilir.

UĞURCAN ÇAKIR BAŞROL OYNADI

Mutlu olan oyuncu gruba katkı sağlar. Bu sinerji Trabzonspor’a şampiyonluk getirdi. Tüm oyuncularımızdan Allah razı olsun. Ancak bence kadromuzun kahramanı Uğurcan Çakır’dı. Onun liderliğinde Trabzonspor’umuz şampiyon oldu. Uğurcan Çakır bu şampiyonluğun başrol oyuncusuydu.

Şahsıma kimlik veren Trabzonspor formasıyla biroldukça muvaffakiyete imza atmama karşın şampiyonluk yaşayamamıştım. Bu şampiyonluğa bizler de dışardan takviye vererek katkı sağladık. Ben ve Trabzonspor’a nitekim gönül veren arkadaşlarımın şampiyonlukta emeği olduğunu düşünüyorum. Topluluğumuza iyi olsun. Bu muvaffakiyetlerin devamı gelecektir.

KISA CÜMLELERLE GEÇİŞTİRİLEMEYECEK KADAR BÜYÜK BİR BAŞARI

Şampiyonluk kutlamaları Üsküdar’da inanılmaz bir biçimde gerçekleşti. Avrupa’da bile geniş katımlı kutlamalar yaşandı. Bir şampiyonluğumuz neleri ortaya çıkardı. Hepsi Trabzonspor’u epeyce seviyor. Trabzonspor’da bu yıl kupayı alarak hepsini onurlandırdı. Trabzonspor şampiyon olamadığı için kadroya küsen tüm taraftarlarımız bu şampiyonlukla birlikte kendini sokaklara attı. Bu şampiyonluk kısa cümlelerle geçiştirilecek bir şey değil. Burada epey büyük bir emek var. Çok büyük bir savaşma var. Büyük bir kenetlenme var. Ahmet Ağaoğlu ve Ertuğrul Doğan başta olmak üzer tüm yöneticiler fazlaca başarılı işlere imza atarak sağlıklı bir yapının oluşmasına sağladılar. Çok istikrarlı çalıştılar. Kadrosu keyifli etmek için her şeyi yaptılar.

KOLAY ANLATILACAK BİR ŞAMPİYONLUK DEĞİL

Kolay anlatılacak bir şampiyonluk değil. Çok şeyleri ortaya çıkaran bir şampiyonluk oldu. Antalyaspor maçını arkadaş kümemle birlikte izledim. Maçı izlediğim arkadaşlarımın hepsi rakip grupları tutuyordu. Şampiyon olduktan daha sonra hepsi bana sarılarak beni tebrik etti. Onlara epey teşekkür ederim. Futbolun bir spor olduğunu bilerek hassas biçimde davrandılar, başarımızı paylaştılar. Futbol bu olmalı. Kırıp dökmek yerine başarılı olan grubu tebrik etmemiz gerekiyor.

Trabzonspor’umuza kimse küsmez lakin yıllardır şampiyonluk sevinci yaşayamadığı için buruk memnunluk yaşayan taraftarlarımızı meskenlerinden çıkartarak sokaklara döken, büyük memnunluk yaşatan Trabzonspor futbol grubuna, topluluğumuza, idaremize, hocamıza, futbolcularımıza, taraftarlarımıza hepsine fazlaca hayli teşekkür ederim.”

EMRAH EREN: TOPLULUĞUN BU ŞAMPİYONLUĞA MUHTAÇLIĞI VARDI

2003-2006 yılları içinde terlettiği Trabzonspor forması altında gösterdiği performansla bordo-mavili kadroda unutulmazlar ortasına giren Emrah Eren, Trabzonspor’un gereksinimi olduğu bir şampiyonluğa ulaştığı görüşünü savunarak şunları söylemiş oldu:

“Trabzonspor’un şampiyonluğu tüm Trabzonspor topluluğuna iyi olsun. Resmi kayıtlara göre 38 yıllık süren bir hasret son buldu. Daha evvel şampiyonluk yaşamayan, şampiyonluğa hasret kalan kardeşlerimizi güldürdüğü için Trabzonspor’u ve bu şampiyonlukta emeği olan herkese teşekkür ederiz. Trabzonspor’u 6 defa şampiyon yapan efsane kadro asıl efsane gruptur. Trabzonspor bu efsanelerden daha sonra 1996’da şampiyonluğa fazlaca yaklaştı ama kıl hissesi kaçırdı. 1996’dan daha sonra birinci vakit içinderda 2004-2005 döneminde içerisinde benim de yer aldığım Trabzonspor kadrosu şampiyonluk gayreti verdi ama şampiyonluğumuza müsaade verilmedi. O yıl binlerce Trabzonspor taraftarı sokağa dökülerek hakkını aramıştı. Son olarak 2010-2011’de elimizden alınan bir şampiyonluk var. 2004-2005’te şampiyonluğumuza müsaade verilmedi. Şampiyonluğumuz engellendi. 2010-2011’de ise şampiyonluğumuz elimizden alındı.

Tüm bunlardan daha sonra Trabzonspor’un ve Trabzonspor taraftarlarının bu şampiyonluğa gereksinimi vardı. Trabzonsporlu taraftarlar ekiplerini sahiplenen, seven ve fanatik bir karaktere sahip. Beşerler şampiyonluğa susamıştı. Şampiyonluk kutlamalarında elektrik direğine tırmananlar dahi oldu. Bunlar yalnızca bizim bildiklerimiz. Şampiyonluk kutlamalarında bizim bilmediğimiz ne hoş, ne komik, ne güzel ne duygulandıran olaylar yaşanmıştır. Bunları tahminen ilerleyen vakit içinderda öğrenebiliriz.

TRABZONSPOR’A GÖSTERİLEN SEVGİNİN PATLAMASIYDI

Antalyaspor müsabakasında taraftarlarımız alana erken girdiği için İstanbul grubunu tutan taraftarlar, bizim taraftarlarımıza reaksiyon gösterdi. Lakin bizim taraftarlarımız yaşadıkları haksızlıklar karşısında şampiyonluğa o kadar susadı ki kalpleri o kadar doldu ki bütün saf hisleriyle şampiyon olduklarını zannederek alana iki dakika erken girdiler. Buna reaksiyon gösteren beşerler oldu ancak benim hoşuma gitti. Bu bir birikim patlamasıydı. Trabzonspor’a gösterilen sevginin bir patlamasıydı.

SEZONUN OYUNCULARI UĞURCAN ÇAKIR VE NWAKAEME

Uğurcan ve Nwakaeme geçen dönem olduğu üzere bu dönem da Trabzonspor’un neredeyse yüzde ellisiydi. Nwakaeme’nin olmadığı maçlarda zorluklar yaşadık. Uğurcan bilhassa son haftalarda epey yeterli performans ortaya koydu. Neredeyse her hafta penaltı kurtardı. ötürüsıyla bence bu dönemin Trabzonspor açısından en güzel iki oyuncusu Uğurcan ve Nwakaeme’dir. Eski bir sağ bek olarak Bruno Peres’i de beğendiğimi söyleyebilirim. Peres, âlâ bir oyuncu. Mesleği de ortada. Trabzonspor’un düzgün takımında oynayabilecek, her maçında bakılırsav alabilecek bir oyuncu. Trabzonspor gelecek dönem Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olmak istiyorsa teknik takımın görüşleri doğrultusunda takımını güçlendirmesi gerekiyor. Şampiyonlar Ligi’nin kuvvetli kadroları ile ortamızda düzey farkı var. Bu farkı transferler ile kapatmalıyız.”

GÖKDENİZ KARADENİZ: ŞAMPİYONLUK İÇİMDE OLAN BURUKLUĞU GİDERDİ

Trabzonspor altyapısından yetişerek rekor bonservis bedeliyle Rusya’nın Rubin Kazan ekibine transfer olan ve burada gösterdiği üstün performans niçiniyle liyakat nişanına layık görülen, forması emekli edilerek müzeye kaldırılan Trabzonspor ve Rubin Kazan’ın efsane ismi Gökdeniz Karadeniz, bu şampiyonlukla birlikte ortasındaki burukluğun giderildiğini belirtti.

Trabzonspor’un teknik yönetici Abdullah Avcı idaresinde hak edilen bir şampiyonluk elde ettiğini kaydeden Göldeniz Karadeniz, şunları söylemiş oldu:

“Şampiyonluk İnanılmaz bir histi. Ekran başında Antalyaspor ile oynadığımız müsabakayı takip ederken alanda oynuyormuş üzere hissettim. Ailem ile birlikte büyük bir heyecan içerisinde maçı izledik. Çok hoş bir histi. yıllar daha sonra gelen bu şampiyonluk içimde olan bir burukluğu giderdi. Ben Trabzonspor’da 10 yıl forma giydim, kaptanlık yaptım. Trabzonspor’da oynadığım periyotta şampiyonluk yaşamak isterdim ancak bize nasip olmadı. İzleyerek de olsa şampiyonluğu kutladık. Kent, grup ve taraftarlar açısından bu şampiyonluk fazlaca düzgün oldu. Ağzım kulaklarımdaydı. Düşünsenize yıllar daha sonra gelen bir şampiyonluk… Kent bayram havasına giriyor, yılların verdiği gerilimi bir anda dağıtıyorsunuz. Çocuklarınız daha evvel şampiyonluk görmemiş. Birinci kez şampiyonluk nazaranrek Trabzonspor’un büyüklüğünü anlamaya başlıyorlar. Bunlar fazlaca hoş şeyler.

HAK EDİLEN BİR ŞAMPİYONLUK

Taraftarların maç bitmeden alana girmesi his patlamasıydı. Olağan bir şeydi. yıllardır devam eden bir hasret son buldu. Hak edilen bir şampiyonluk oldu. Nihayet keyifli sona da ulaştık. Uğurcan’ı bir tarafa ayırmak gerekirse Trabzonspor’un takımında yer alan tüm oyuncuları canı gönülden tek tek tebrik ederim. Sonuçta grup halinde şampiyon oldular. hiç birini başkasından ayıramam. Trabzonspor’u, Trabzonspor topluluğunu, teknik kadroyu, futbolcu kardeşlerimi ve taraftarlarımızı canı gönülden tebrik ediyorum.

ABDULLAH AVCI TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL TEKNİK YÖNETİCİLERİNDEN BİRİ

Abdullah Avcı Türkiye’nin yetiştirdiği en uygun teknik yöneticilerden bir tanesi. Hem yarıştırıcı tıpkı vakitte yetiştirici bir teknik adam. Eğitici tarafı fazlaca güçlü olan bir isim. Trabzonspor’un Abdullah Avcı’yı grubun başına getirerek gerçek bir iş yaptığını daha evvel tekraren söylemiştim. Bu şampiyonluk dediklerimi gerçek çıkardı zira bu şampiyonluk hem Abdullah Avcı birebir vakitte Trabzonspor açısından epeyce değerli bir şampiyonluk oldu. Abdullah Avcı, daha evvel şampiyonluk yaşamaya fazlaca yaklaşmış lakin bir türlü şampiyon olamamıştı. Trabzonspor’da şampiyonluk yaşamak nasip oldu. Hem Abdullah Avcı hem Trabzonspor açısından gerçek bir eşleşme oldu. Taraftar ve idare kendisine ve kadroya sahip çıktı yeterli de bir oyuncu takımı yakaladı aslına bakarsanız hayli yetenekli bir teknik yönetici olduğu için gereğini yaparak Trabzonspor’u şampiyonluğa ulaştırdı.

YILLARDIR BU SEVİNCİ BEKLEDİLER

Taraftarlarımız bu şampiyonluğu kendilerine yakışan bir biçimde kutladı ve dünya basınında yer aldılar. yılların verdiği bir hasret ve birikim vardı bunu da şampiyonluk kutlamalarında epey yeterli bir biçimde yaşattılar. Bu kutlamalar biraz daha sürecek üzere gözüküyor ki aslına bakarsan sürmesi de gerekiyor. yıllardır bu sevinci beklediler. Bu sevinç Trabzonlu olan Trabzonsporlu olan her insanın hakkı. Çok hoş bir atmosfer yaşattılar yaşatmaya da devam etsinler. Çok hoş manzaralar verdiler. Rastgele bir taşkınlık yaşanmadı. Taraftarlarımızı ayrıyeten tebrik ederim.

BEŞİKTAŞ MAÇINI TRİBÜNDEN İZLERKEN BÜYÜK BİR HEYECAN YAŞADIM

Daha evvel Şenol Güneş Stadyumu’na gitmemiştim. Bu sene iç alanda oynadığımız Beşiktaş müsabakasını stadyumdan izledim. Birinci kez Şenol Güneş Stadyumu’na gittim. Ailem o maçı Trabzon’da izlemek istemişti ve oraya birinci sefer gittik. senelerca formasını giydiğiniz ekibi tribünden izleyince tuhaf oluyor, alana girmek istiyorsunuz. Beşiktaş maçını izlerken çocuklarımla birlikte büyük bir heyecan yaşadık. Bundan daha sonra grubumuza tribünlerden daha sık dayanak vereceğiz ya da ilerleyen vakit içinder kulüpte misyon alırsak kadromuza hizmet vermeye çalışacağız.

TARAFTARLARIMIZ ŞAMPİYONLUĞUN HAKKINI VERDİ

Seyircimiz bu sene şampiyonluğun hakkını verdi. Hem gruba takviye oldular birebir vakitte görsel gösterilere imza attılar. Bir aksilik olmaz, bir işim çıkmaz ise kupanın kaldırılacağı ana tanıklık etmek istiyorum. O duyguyu stadyumda yaşayarak grubumuzla birlikte olmak, o hoş anı ölümsüzleştirmek istiyorum. “

FATİH TEKKE: ABDULLAH AVCI EFSANELER ORTASINA GİRDİ

Bir Avrupa grubuyla memleketler arası kupa kazanan birinci Türk futbolcusu olarak ismini Türk futbol tarihine altın harflerle yazdıran ve Bordo-mavili forma altında gösterdiği üstün performans niçiniyle Fatih “Sultan” Tekke olarak anılan, Fatih Tekke ise Trabzonspor teknik yöneticisi Abdullah Avcı’nın bu şampiyonluk yardımıyla Karadeniz temsilcisinde efsaneler ortasına girdiğini kaydetti.

Uğurcan Çakır’ın gösterdiği performans niçiniyle Karadeniz temsilcisinde dönemin oyuncusu olduğunu belirten Fatih Tekke şunları söylemiş oldu:

“Trabzonspor bu ülkenin en kıymetli topluluklarından bir tanesi. Taraftarlarımız örnek bir şampiyonluk kutlamasına imza atarak bizi fazlaca şad ettiler. Abdullah Avcı ve takımı epey büyük bir muvaffakiyete imza attı ancak bence teknik yöneticimiz Abdullah Avcı’nın en büyük başarısı ekip içerisinde oluşabilecek her türlü krizi önlemesiydi. Çok başarılı bir teknik adam. Daha büyük başarılara imza atacağını da düşünüyorum. Oyun gücü açısından da daha başarılı olacaktır. Bir teknik yöneticinin alanına müdahale etmediğiniz vakit neler olabileceğini görmüş olduk. Abdullah Avcı bu şampiyonluk ile Ahmet Suat Özyazıcı ve Özkan Sümer üzere efsane isimlerin ortasına ismini yazdırdı. Bu başarıyı hak etti.

TARİFİ KOLAY OLMAYAN BÜYÜK BİR BAŞARI

Camianın bu sevince, bu coşkuya muhtaçlığı vardı. Uzun yıllar daha sonra tescillenmiş olarak epey şükür bayram tadında bir şampiyonluk gerçekleşti. Kent çok memnun. En son 38 yıl evvel tescillenmiş bir şampiyonluk hayatış bir grup olarak bu şampiyonluk sevinç gözyaşları ile kutlanan bir şampiyonluk oldu. Tanımı kolay olmayan bir muvaffakiyet. Bizim açımızdan bile tanımı sıkıntı zira biz bu kadroda oynarken uzun yıllar uzunluğu bu şampiyonluğu hayal ettik. Antrenör ve dışardan bir taraftar olarak bunu yaşamak apayrı bir his oldu.

UĞURCAN DÖNEME DAMGA VURDU

Trabzonspor açısından bence dönemin oyuncusu Uğurcan Çakır’dı. Ayrıyeten eski bir forvet olarak söylemem gerekir ki Cornelius bu dönem dayanılmaz bir performans ortaya koydu. Bir pivot santrfor olarak Trabzonspor’un atak yapmasında büyük katkı sağladı. Çok istekli ve sempatik bir karaktere benziyor. Bilhassa ligin ikinci yarısında olağanüstü oynadı. Bence Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olabilmemiz için alternatif ya da direkt oyuncu olarak kanat, orta saha, bek ve stoper mevkiilerine transfer yapmalıyız.