Ulusal Eğitim Bakanı deklare etti: Özel Okul Fiyatlarına Gelecek Artırım Oranı Aşikâr Oldu

Rex

Global Mod
Global Mod
Dün açıklanan enflasyon oranları daha sonrasında Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer bugün özel okul temsilcileriyle görüştü. Görüşme daha sonrasında 2023-2024 yılı eğitim fiyatlarına yapılacak artırım oranı belirli oldu.

Bakan Özer, özel okullara yapılacak artırım oranını yüzde 65 olarak deklare etti. Bakan, özel eğitim kurumlarının bu oranı kabul etmediğini de kelamlarına ekledi.

Asgari fiyatın yüzde 55, memur ve emekli maaşlarının yüzde 30 arttığı bir ortamda, vergi ve harçlara genel olarak yüzde 122 üzere YDO ile artırım gelirken, özel okulların fiyatlarının yüzde 65 oranında artması ise 2023 yılı beklentilerine dayandığını söyleyen Özer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 20 enflasyon beklentisini unutmuş muydu?

MEB sitesinden açıklanan artırım hesaplama oranına bakılırsa bu yıl yaklaşık yüzde 90 üzere bir artırım oranı bekleniyordu.

Aralık ayında birfazlaca okulun erken kayıt devrine başlaması ve yüzde 100’ün üzerinde artırım yapmasıyla bu oranlarda okulların geri adım atıp atmayacağı ise soru işareti olarak okullarla velilerin ortasını açacak üzere görünüyor.