“Uyuşturucu rotaları değişti”

Seren

Global Mod
Global Mod
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu ile gayret operasyonları kararında uyuşturucu rotalarının değiştiğini belirterek, “Bizim üzerimizden geçen eroin rotalarından biri olan Balkan rotası kendisini Akdeniz rotasına kaydırmak zorunda kaldı.” dedi.

Soylu, İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı’nda düzenlenen, “105-110’uncu Devir Mülki Yönetim Amirleri Eğitimi” programında yaptığı konuşmada, eğitimlerin yıl sonuna kadar tamamlanacağını tabir etti. Soylu, eğitimlerin, devleti ayakta tutma, yaşatma ve devam ettirme şuuru kapsamında büyük değere sahip olduğunu söylemiş oldu.

Devlet düzeneği içerisinde edinilen bakılırsavlerin, bir emaneti geliştirerek geleceğe sağ salim teslim edebilme anlayışını içerdiğini belirten Soylu, “Bir vatandaşı kapıda karşılamak, onu kapıda uğurlamak, konutuna konuk olmak, onun sıkıntısı ile hemhal olmak, bir okulda öğrencinin rol modelini görmesini sağlayabilmek, bir öğretmenle karşılaşabilmek, var ise kederiyle dertlenebilmek, bir çiftçinin, bir personelin, yani ömrünü emeği ile sağlayan insanlara omuz verebilmek ve ömrün her anında olabilmek, bu mirasın geleceğe taşınmasını sağlayabilmektir. Aksi takdirde kopukluklar kelam konusu olur.” biçiminde konuştu.

“Bu yıl 5,1 milyon bireye SİBERAY eğitimi”

Mülki yönetim amirliğinin vatandaşın ömrüne direkt tesir eden bir meslek kolu olduğunu vurgulayan Soylu, bu mesleği icra edenlerin, beklentileri karşılayabilmek için kendilerini şimdiki tutmaları gerektiğini söylemiş oldu. Soylu, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“İçişleri Bakanlığı olarak, son senelerda hizmet içi eğitimlerimize yük verdik. Merkez ve taşra ünitelerimizde 2022 yılında gerçekleştirdiğimiz hizmet içi eğitimlere mükerrerler dahil 2,7 milyon iştirak oldu. Biz buna kıymet veriyoruz. Çocuklarımızı ve toplumsal medya kullanıcılarını, ziyanlı alışkanlıklar ve berbat alışkanlıklardan korumak için yalnızca bu yıl verdiğimiz SİBERAY eğitimi 5,1 milyon.”

Soylu, bayana karşı şiddet ve aile içi şiddetle çabada de biroldukca adım attıklarını, paydaş kurum ve kuruluşlar ile ortak stratejiler, hareket planları ve yol haritaları oluşturduklarını kaydetti. Bakan Soylu, bayanları müdafaaya yönelik adımların yanı sıra, erkeklere eğitim verilmesi noktasında da adımlar attıklarının altını çizdi.

2022’nin Afet Tatbikat Yılı olarak belirlendiğini hatırlatan Soylu, bu kapsamda bugüne kadar 94 bin tatbikat yapıldığını ve 28 milyon bireye eğitim verildiğini söz etti.

Bu yıl 15 ton metamfetamin yakalandı

Uyuşturucu ile uğraşa değinen Soylu, bu alanda hayli kapsamlı bir çalışma yürütüldüğüne vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin en büyük uyuşturucu operasyonlarını gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Bu ülkede uyuşturucunun 4’te 1’i doğuda yakalanırken, artık 4’te 3’ü yalnızca Van, Hakkari ve Ağrı vilayetlerinde yakalanıyor. Yani Türkiye’ye girer girmez yakalanıyor. Bu operasyon başarılı bir biçimde devam ediyor. Uyuşturucu rotaları değişti. Bizim üzerimizden geçen eroin rotalarından biri olan Balkan rotası kendisini Akdeniz rotasına kaydırmak zorunda kaldı.”

Metamfetamin konusunda birinci sefer genelge yayınladığını belirten Soylu, bu yıl 15 ton metamfetaminin yakalandığını deklare etti.

Soylu, “Bu zehrin insanlarımıza ulaşmasını engelleyeceğiz. 62 vilayette Türkiye’de birinci sefer uygulanan bir modeli gerçekleştirdik. Kanalizasyonlardan atık su alıp, onların tahlili ile her 3 ayda bir orada kullanılan uyuşturucunun nevini ve ölçüsünü ölçerek önlemler alıyoruz.” diye konuştu.

Soylu, uyuşturucu ile çaba kapsamında, her ili 42 kriterle, her ilçeyi 32 kriter ve risk ögesiyle ölçmeye başladıklarını söz ederek, AHENGE uygulaması ile yeni bir ihbar modeli geliştirdiklerini hatırlattı. Bugüne kadar belirlenen 120 bin metruk binanın 105 bininin yıkıldığını hatırlatan Soylu, 6 bininin yıkımının devam ettiğini, kalanının ise rehabilite edildiğini söylemiş oldu.

Uyuşturucu ile çabanın hem ülke içerisinde tıpkı vakitte milletlerarası alanda devam edeceğini belirten Soylu, “Bizde uyuşturucuya bağlı vefatlar milyonda 5 iken, ABD’de milyonda 330 civarı. ABD’den Türkiye’ye model getirmek isteyenler var ya onlara da söylüyorum.” dedi.