Yargıtay, Eren Erdem’e FETÖ’den verilen mahpus cezasını bozdu

Seren

Global Mod
Global Mod
Daire, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinin Fazilet, Emre Erciş ve Turan Atabey hakkında 1 Mart 2019’da verdiği mahkumiyetlere ait temyiz incelemesini tamamladı.

Kararda, yardım kabahatinin ögelerinin oluşabilmesi için kabahat işlemek gayesiyle kurulmuş örgüte bilerek ve isteyerek yardım edilmiş olması gerektiği söz edildi. Basında, özgürlük hudutlarını aşar halde, terör örgütlerinin propagandasının yapılması yahut örgüte ilişkin bildirilerin yayınlanması hallerinde cürmün ögelerinin oluşacağı aktarılan kararda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına atıf yapıldı.

Mahallî mahkemece sanıklar hakkında, silahlı terör örgütüne yardım etmek gayesiyle hareket ettiğine dair, her türlü kuşkudan uzak somut kanıta dayanmadan mahkumiyet kararı kurulduğu belirtilen kararda, “Sanıkların beraatleri yerine kanıtların değerlendirilmesinde düşülen yanılgı kararı yazılı biçimde mahkumiyet kararı kurulması bozma sebebi yapılmıştır.” denildi.

Fazilet ve Atabey’in “silahlı terör örgütüne üye olmamakla bir arada bilerek ve isteyerek yardım etmek” kabahatinden 4 yıl 2 ay mahpusla cezalandırılmasına hükmedilmişti. Erciş’e ise tıpkı hatadan 3 yıl 1 ay 15 gün mahpus cezası verilmişti.