Akın’dan elektrikte yönetmelik değişikliğine reaksiyon

Seren

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lider Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Elektrik Dağıtım Şirketleri Kontrol Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile ilgili açıklama yaptı.

CHP’li Akın şunları kaydetti:

“İktidarın Güç Bakanlığı bir daha mevzuat değişikliği yaparak adeta elektrik kontrol işinden elini ayağını çekti. Bu ne manaya geliyor? Kamunun kontrolünü özel şirketlere terk etmesi demektir. İktidar günlerce karanlıkta kalan Isparta’daki kesintilerden hiç ders çıkarmamış demektir. Kamunun dağıtım şirketlerinin kontrolünde epey daha faal olması gerekirken bu alan özel şirketlere bırakılıyor.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan değişiklik, elektrik dağıtım şirketlerinin kontrolünde kamunun rolünün zayıflatılması manasına gelmektedir. Mevzuata göre dağıtım şirketlerinin kontrol yetkisi Güç ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nda, hatta TEDAŞ’ta bulunurken; Bakanlığın ihtisas sahibi kamu kurum ve kuruluşlarına yetki zamanı yapması ve kontrolün bu kamu kurum ve kuruluşları tarafınca yapılması düzenleniyordu. Yapılan değişiklikle ihtisas sahibi kamu kurum ve kuruluşlarına verilen kontrol yetki bölümü kaldırılmış durumdadır.

Yönetmelik değişikliğine bakılırsa Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın inceleme, tespit ve raporlama yapmak üzere yetkilendireceği şirketlerden hizmet satın alarak kontrol yaptırması imkanlı hale gelmektedir. Öbür bir deyişle elektrik dağıtım şirketlerinin kontrolü özel şirketlere teslim edilecektir. Dağıtım şirketlerinin kontrolünde TEDAŞ ile Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı ihtisas sahibi kamu kurum ve kuruluşlarının daha faal olması gerekmektedir.

“İktidar, Isparta’da yaşanan skandaldan hiç ders çıkarmamıştır”

AK Parti iktidarı vatandaşlarımızın temel bir hak olan elektriğe kesintisiz ulaşımı konusunda kamunun aktifliğini artırmak yerine tam aksisi bir karara imza atmıştır. Bakanlık hizmet alımıyla dağıtım şirketlerini öbür şirketlere denetletecek, üstelik kağıt üzerinde denetleme yapılması için bakanlık devletin kasasından para vererek denetleme işini yaptıracak. Yani milletin cebinden bir daha şirketlere milyonlar aktarılacak. Elektriği üreten yüzde 85 özel şirketler, yüzde 100’ünü özelleştirdikleri elektrik dağıtımını yapıp vatandaşa satan bir daha tıpkı şirketler. Vatandaşlardan yatırım yapmaları için aldıkları paraları, yatırım işlerini alt şirketlerine ihale edenler bir daha birebir şirketler. Kontrolü de bu şirketlere devredince, vatandaşlar Isparta zulmünde olduğu üzere değerli ve kalitesiz elektriğe mahkûm edilecek.

Isparta’da yaşanan ve 100 binlerce vatandaşı mağdur eden kesintiler hala hafızalardayken bu düzenleme yeni kesintilere davetiye çıkaracaktır. İktidar 2022 Türkiye’sinde Isparta’da yaşanan skandaldan hiç ders çıkarmamıştır.

Elektrik dağıtımında kamu kontrolünün ve kamunun elinin daha da aktif olması gerekirken; kamunun rolünü sınırlamak yeni skandalları gündeme getirecektir. Temel bir hak olan elektriğe ulaşımın kesintisiz olması için kamu kontrolünün epeyce daha sıkı olması gerekirken, kamu kontrolden adeta el çektirilerek bu alanın büsbütün özel şirketlerin inisiyatifine bırakılması iktidarın yaşadığı akıl tutulmasını göstermektedir.” (ANKA)