Avrupa Merkez Bankası yetkilisi önünde uzun bir yol görüyor – Ekonomi Gazetesi

Seren

Global Mod
Global Mod
Deutsche Bundesbank başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Joachim Nagel, Avrupa Ekonomik Forumu kapsamında Pazartesi günü Minda de Gunzburg Avrupa Çalışmaları Merkezi’ndeydi. Nagel, Avrupa Merkez Bankası’nın yetkisini Benjamin Friedman, William Joseph Maier Ekonomi Politik Profesörü ile görüşmeden önce, ECB’nin ekonomi politikasını ve önceliklerini tartışmak için Gazette ile bir araya geldi. Röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlendi.

GAZETE: IMF-Dünya Bankası güz toplantılarından yeni geliyorsunuz. Tartışılan ana konular nelerdi?

Nagel: Genel değerlendirme oldukça açıktı: Büyük ekonomiler yüksek enflasyon oranlarından mustarip. Enflasyonu düşürmek zorundayız ve bu merkez bankalarının işi. Şu an için, bunu Eurosistem için söylüyorum, oranları daha da artırmamız gerekiyor. Tabii ki, bunun neden olduğu belirsizliğe ve artan finansal istikrar sorunları riskine karşı da duyarlı olmamız gerekiyor. Ancak birincil hedefimiz açık – Euro bölgesinde fiyat istikrarını yeniden sağlamak.

GAZETE: Görevinize bu yılın Ocak ayında Deutsche Bundesbank başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi olarak başladınız ve en başından enflasyonun kontrol altına alınması gerektiğini vurguladınız. Neden?

Nagel: Burada sorunun boyutunu göstermek için bazı rakamlar vermek önemlidir. Euro bölgesinde Eylül ayında enflasyon oranı yüzde 10 olarak geldi. En son ECB personeli projeksiyonuna göre, enflasyon bu yıl ortalama yüzde 8 olacak. Orta vadede hedefimiz yüzde 2. Açıkçası, yüzde 2 ile yüzde 8 arasında çok büyük bir boşluk var.

Enflasyon, ücretlerin, emekli maaşlarının ve diğer nominal gelirlerin satın alma gücünün azalması anlamına gelir. Yüksek enflasyon büyümeyi engelliyor ve zenginliği aşındırıyor, en çok da düşük ve orta gelirli aileler bundan zarar görüyor. Yani enflasyonun sosyal bir boyutu da var. Enflasyonun maliyeti Avrupa’da olduğu gibi diğer ülkelerde de görülmektedir. Bu yüzden hepimizin enflasyonu düşürmesi gerekiyor.

GAZETE: Enflasyon, Rusya’nın Şubat 2022’nin sonunda Ukrayna’yı işgalinden çok önce, 2021’in ortalarından beri yükseliyor. Ana itici güçler olarak ne görüyorsunuz?

Nagel: Avrupa’nın ana itici güçlerinden biri, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kışkırtılmamış bu saldırganlık savaşıdır. Ekonomimiz bir arz şokuyla sarsıldı: Enerji fiyatları önemli ölçüde arttı. Benzin fiyatı sadece 12 ay öncesine göre altı veya yedi kat daha yüksek. Avrupa enerji piyasalarında arz ve talebi daha iyi dengelemek için acil bir ihtiyaç vardır.

Ama haklısın, işgalden önce bile enflasyon yükseliyordu. Sebeplerden biri de pandemiydi. Talep hızla toparlanırken, mal arzı kısıtlandı. Bundesbank başkanı olarak Ocak ayında, bu korkunç savaşın başlamasından altı hafta önce yaptığım ilk konuşmamda, enflasyonun sürmesi riskinden bahsetmiştim. Altta yatan baskıların birikmekte olduğunun farkındaydım. Ancak yine de şunu unutmamalıyız: 24 Şubat, büyük bir enerji arzı şokunu tetikleyen oyunun kurallarını değiştiren bir olaydı.

GAZETE: Uzun vadeli bakış açınız nedir?

Nagel: Ünlü kristal kürem yok. Durumu gerçekten düzeltmek için hızlı bir çözüm veya Rusya’nın bu savaşı durdurması yok ve bu nedenle daha fazla belirsizlik geliyor gibi görünüyor. Bu belirsizlik finansal piyasaları bulutlandırıyor. Belirsiz bir dünyada kimse yatırım yapmak istemez; kimse tüketmek istemez. Bu nedenle, Almanya’daki ekonomik durumun önümüzdeki aylarda kötüleşme olasılığı yüksek.

GAZETE: Avrupa Merkez Bankası artan fiyat seviyelerini kontrol altına almak için hangi araçları kullanabilir?

Nagel: Son krizde, enflasyonun çok düşük olduğu durumları ele alan varlık satın alma programları gibi yeni araçlar geliştirdik. Bu varlık alımlarının bir sonucu olarak, Eurosystem’in – yani ECB ve euro bölgesindeki ulusal merkez bankalarının – bilançosu önemli ölçüde genişledi. Ancak burada önemli bir nokta, para politikasında yaptığımız her şeyin fiyat istikrarını sağlama hedefimizle ilgili olmasıdır. Bu bizim görevimiz ve avro bölgesi üye devletlerinde hükümet maliyesini desteklemek değil.

GAZETE: ECB’nin enflasyona karşı koymak için ne yaptığını ve hangi sırayla yaptığını görüyorsunuz?

Nagel: Her şeyden önce, şu anda yaptığımız şey faiz oranlarını yükseltmek. 50 baz puanlık ilk faiz artışını Temmuz’da yaptık; ikincisi ise Eylül ayında 75 baz puandı. Ve enflasyon hala yüksek olduğu sürece, daha da ileri gitmemiz gerektiğine inanıyorum. ECB başkanı Christine Lagarde, son basın toplantılarından birinde, “Yolculuk daha yeni başladı,” dedi. Yolculuğun başındayız ve bu yolculuğun nerede biteceği kesin değil. Gelecekte yapabileceklerimizin bir diğer unsuru da bilançolarımızın boyutunu azaltmaktır çünkü geçmişte az önce de belirttiğim gibi bilançoların boyutu önemli ölçüde artmıştır.

GAZETE: Satın alma gücündeki keskin düşüş göz önüne alındığında, ECB’nin güvenilirliğinin tehdit edilmesi söz konusu mu?

Nagel: İnsanların söz konusu olduğu böyle bir durumda – “Bu benim kişisel geleceğim için ne anlama geliyor?” “Bir sonraki enerji faturasını ödeyebilir miyim?” — önemli bir nokta açık bir şekilde iletişim kurmaktır. Biz işimizi yapacağız, enflasyonu düşüreceğiz. Ancak iletişim tek başına yeterli değildir. Ayrıca taahhüdümüzü yerine getirmeli ve kararlı adımlar atmalıyız. Güvenilirlik için en iyi yaklaşım budur.

GAZETE: ECB ve Avrupa ekonomisine yönelik tahmin ve/veya beklentilerinizden bahseder misiniz?

Nagel: Enflasyonu aşağı çekmek biraz zaman alacak. 100 metre sprint ile maraton arası bir koşunun başındayız. Gitmemiz gereken yere varacağımıza inanıyorum. Bundesbank ve ECB geçmişte bunu yapabileceğimizi gösterdi ve bu sefer de aynısı olacak.