Babasının katil zanlısından şikayetçi olmadı

Seren

Global Mod
Global Mod
Ankara’nın Mamak ilçesinde bir hanımı taciz ettiği sebebi öne sürülerek öldürülen Ramazan Dörttaş’ın (60) kızı, babasının makûs huyları bulunduğunu tabir ederek sanıktan şikayetçi olmadı.

Dörttaş’ın öldürülmesine ait davanın birinci duruşması, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya tutuklu sanık Yusuf Şavur, aile yakınları, maktulün kızı A.D. ve taraf avukatları katıldı.

Mahkeme Lideri, iddianamedeki suçlamaları hatırlattıktan daha sonra sanıktan savunma yapmasını istedi.

Sanık Şavur, maktul ile geçmişe dayalı husumetlerinin ve tanışıklıklarının olmadığını söylemiş oldu.

Maktul Dörttaş’ın kendisini hayırsever olarak tanıttığını, bunun üzerine annesinin de boşanma evresindeki kız kardeşine yardım etmesi için ondan talepte bulunduğunu belirten Şavur, “Maktul yardım etme mazeretiyle annemden kız kardeşimin telefon numarasını aldı, daha sonra da rahatsız etmeye başladı. Kız kardeşim bu durumdan kurtulmak için numarasını değiştirdi.” diye konuştu.

Kız kardeşine ulaşamayan Dörttaş’ın bu kere annesini taciz etmeye başladığını sav eden Şavur, şunları anlattı:

“Olay günü annem beni aradı, ‘Beni taciz eden adam burada.’ deyince annemin bulunduğu yere gittim. Annem epey korkmuştu, onu taksiyle abimlere götüreceğim esnada tacizciyi gördü. Otomobilden indim, annem de ardımdan indi. Maktul annemi görür görmez küfretti, akabinde kaçmaya başladı, gerisinden koştum. Bir vakit daha sonra birlikte yere düştük. Kalkınca bir iki kere vurdum. Öldürme ya da yaralama kastım yoktu. Yaşanılanlardan dolayı pişmanım.”

Maktulün kızı şikayetçi olmadı

Sanık ve avukatının beyanının akabinde belgede müşteki olarak yer alan maktulün kızı A.D. kelam aldı.

vakadan daha sonra sözüne başvurulduğunu belirten A.D, babasının vefatına niye olan sanık Şavur’dan şikayetçi olmadığını söylemiş oldu.

Babasının geçmişte sarkıntılık seviyesinde hareketlerinin olduğunu belirten A.D, “Babamın hırsızlık, bayan pazarlama ve kumar üzere makus huyları vardı. Anneme de sıhhatinde fazlaca kötülük etti. Annem boşandığı biçimde ondan kurtulamadı. Sanıktan şikayetçi değilim ve davaya katılma talebim yoktur.” tabirlerini kullandı.

Beyanların akabinde orta sonucunı açıklayan mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

İddianame

İddianameye göre Yusuf Şavur, annesini taciz ettiği teziyle Ramazan Dörttaş’a saldırarak yaraladı.

İlk müdahalenin akabinde hastaneye kaldırılan Dörttaş, ağır bakım ünitesinde 5 gün süren ömür uğraşını kaybetti.

vakadan daha sonra tutuklanan sanık Şavur’un, “kasten öldürme” kabahatinden müebbet mahpusla cezalandırılması talep edildi.