Belediye teşkilatı ne demek ?

Rex

Global Mod
Global Mod
Belediye Teskilat Ne Demek?

Belediye teskilat, toplumun ve cevresel sureclerin gelisiminin yonetimi icin kurulmus, yerel yonetim birimidir. Belediyeler, yonetim ve hizmetlerin gerceklestirilmesinde en onemli araclardan biri olan sosyal ve ekonomik kalknma amaclarna hizmet etmektedir. Belediye teskilat, toplumun ve cevreyi koruma, gelistirme ve kalkndrma amacyla kurulmustur. Belediyeler, toplumun ihtiyaclarna hizmet etmek icin bolgelere ve hizmetlerine yonelik hizmetleri saglayan ozel bir organizasyondur.

Belediye Teskilatnn Amac

Belediye teskilatnn temel amac, toplumun ve cevresel sureclerin gelisiminin kontrol edilmesini saglamak ve kalknmay desteklemektir. Belediyelerin ozellestirilmesi yoluyla, toplumun temel ihtiyaclarna hizmet etmeyi saglayan, uygun ve etkin hizmetler sunmasnn hedeflenmistir. Belediyeler, ekonomik, sosyal ve cevresel kalknmay desteklemek ve tesvik etmek icin, toplumun ve cevreyi korumaya yonelik hizmetleri saglamaktadr. Belediyelerin temel gorevleri arasnda, gelir ve giderlerini denetlemek, vergi toplamak, ekonomik gelismeyi desteklemek, cevre kirliliginin onlenmesine yonelik calsmalar yapmak, sosyal hizmetler saglamak ve toplumun guvenligini saglamak bulunmaktadr.

Belediye Teskilatnn Yaps

Belediye teskilatnn yaps, belediyenin birimlerinin ve hizmetlerinin calsma sureclerine dayanr. Belediyeler, cesitli birimleri olusturarak, toplumun ve cevrenin kalknmasn desteklemeyi amaclamaktadr. Belediyeler cogu zaman baskanlklar, mudurlukler, subeler, yardmc birimler ve servislerden olusan birimleri barndrr. Bu birimler arasnda, kamu hizmetleri, egitim ve saglk, sosyal hizmetler, tarm ve hayvanclk, cevre koruma, trafik ve ulasm, guvenlik, turizm, isletme ve vergi hizmetleri gibi bircok hizmet alan bulunmaktadr.

Belediye Teskilatnn Faydalar

Belediye teskilat, toplumun ve cevrenin gelisimini desteklemek icin bircok fayda saglamaktadr.