Ekonomik durgunluk kaçınılmaz mı? Ekonomist, geriye pek çok aracın kaldığını söylüyor – Ekonomi Gazette

Seren

Global Mod
Global Mod
Benzin fiyatlarının galon başına ortalama 5 dolar civarında olduğu ve enflasyonun yüzde 8'de sabit kaldığı bir ortamda, Federal Reserve, tüketici talebini azaltmak ve enflasyonu yüzde 2'ye geri getirmek için agresif bir girişimde geçen hafta gösterge faiz oranını yüzde 0,75 artırdı. Merkez bankası, bu hedefe ulaşmak için önümüzdeki aylarda daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulacağını öngördüğünü söyledi. Ekonomist Betsey Stevenson, AM '99, Ph.D. '01, Michigan Üniversitesi Gerald R. Ford Kamu Politikası Okulu'nda ekonomi ve kamu politikası profesörüdür. 2013'ten 2015'e kadar Obama yönetimi sırasında Ekonomik Danışmanlar Konseyi'nde görev yaptı ve 2010'dan 2011'e kadar ABD Çalışma Bakanlığı'nda baş ekonomist olarak görev yaptı. Stevenson, yeni faiz artışının tüketiciler ve ekonomi üzerindeki etkilerini ve resesyonun yaşanıp yaşanmayacağını tartışıyor. Bazı ekonomistlerin uyardığı gibi bu kaçınılmazdır.

Soru-Cevap

Betsey Stevenson

GAZETE: Merkez Bankası'nın son faiz artırımının enflasyonun yavaşlaması üzerinde anlamlı bir etkisi olacak mı?

Ne yapıyorsun? Faiz oranları hâlâ 2018 ve 2019 yıllarındaki seviyenin altında olmasına rağmen ekonomi pandemik durgunluktan çok hızlı bir şekilde toparlandı. Bence ihtiyacımız olan şey normalleşmeye doğru oldukça hızlı bir adım atmak, bizi nötr para politikası olarak düşünebileceğiniz şeye, salgından önce sahip olduğumuz para politikasına geri döndürmek ve ardından Fed'in ne kadar daha ileriye gideceğine dair bir değerlendirme. sıkmak gerekiyor. Sorun şu ki, oranların bir kerede yükseltilmesi çok sarsıcı olabilir. Ve böylece, Fed enflasyonu düşürmek için yeterince hızlı hareket etmeye çalışıyor, ancak kazara ekonomiyi resesyona sokmayacak ya da insanların işini kaybetmesine ya da işletmelerin gereksiz yere zarar görmesine neden olmayacak kadar da yavaş hareket etmeye çalışıyor.

Ve bence bu görev şu anda daha da zorlaşıyor çünkü işletmelerin ürettiği arz, fiyatlara önceki dönemlerde olduğu gibi tepki vermiyor. Arz, talepteki artışa daha az tepki veriyor, bu da artan faiz oranlarına daha az tepki verebileceği anlamına geliyor. Fed'in araçları yalnızca talebi etkiliyor. Arz ve talebi dengede tutmak istiyorlar ancak geçen yıl arzı tahmin etmek onlar için daha zor oldu.

Uzun zamandır yapmadıkları 75 baz puanlık çok hızlı bir faiz artışı gördük. Aynı zamanda politika duruşlarında da büyük bir fark yok. Baştan beri söyledikleri, önümüzdeki üç ila altı aydan bir yıla kadar nötr para politikasına geçmeye çalıştıkları ve uzun vadeli enflasyonu tekrar yüzde 2'lik hedefe indirmeye kararlı olduklarıydı. Ayrıca, kullanılabilir hale geldikçe verileri izlediklerini ve bunlara tepki verdiklerini de açıkça söylediler. Son verilere göre biraz daha hızlı hareket ettiler ancak altı ay içinde bulundukları konum, 50 baz puanlık faiz artışı yapmış oldukları durumdan farklı olmayabilir.

GAZETE: Enflasyonun önemli ölçüde yavaşladığını görmeden önce faiz oranları ne kadar yüksek olabilir ve hangi zaman diliminde olabilir?

Ne yapıyorsun? Fed yüzde 3 ile 4 arasında bir rakam öngörüyor [in its benchmark rate] ve bu aralık çoğu iktisatçının gittiklerini düşündüğü yerdir. Bu, insanların üç ay önce bile beklediklerinden çok daha yüksek ve kesinlikle bir yıl önce düşündüğümüzden de daha fazla. Dolayısıyla oranların yüzde 3 ya da 4'e çıkmasını bekliyoruz. [about twice what they are now] ve muhtemelen 2023'e kadar da bu seviyede kalacak. Ancak enflasyon tahmin edildiği gibi yavaşlamaya başlamazsa oranlar daha da yükselebilir.

Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısından çıkan tahminlere bakarsanız, 2024 için 2022'den daha geniş bir tahmin yelpazesi görürsünüz. Bu daha geniş tahmin aralığı, bazı insanların enflasyona ulaşmanın daha uzun süreceğinden endişe duyduğu gerçeğini yansıtıyor kontrol altında.

FOMC'nin halihazırda ortaya koyduğu tahmin aralığının dışında kalmam için hiçbir nedenim yok. Ancak şu anda küresel ekonomide karşı karşıya olduğumuz muazzam miktardaki belirsizlik göz önüne alındığında, tahmin aralığının daha da geniş olması gerekip gerekmediğini sormanın mantıklı olduğunu düşünüyorum. Enflasyonun bu kadar yüksek olmasını beklemememin nedeni, Putin'in Ukrayna'yı işgal etmesini ve küresel enerji fiyatlarının yükselmesini beklemememdi. Ayrıca çip kıtlığı gibi tedarik zinciri sorunlarının da çok daha hızlı çözüleceğini bekliyordum. Tedarik zinciri sorunlarımıza daha hızlı bir çözüm beklediğim için, perakendecilerin bize yaşadıklarını söylediği türden mal bolluğunu daha fazla göreceğimizi bekliyordum. Bu tür fazla stok birikiminin daha yaygın olabileceğini ve bu durumda fiyatlar üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşacağını bekliyordum. Tedarik zincirlerindeki bazı tıkanıklıkların oldukça hızlı bir şekilde çözüldüğünü ve fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğunu görmemizin hala mümkün olduğunu düşünüyorum. Bu durumda enflasyon daha hızlı çözülecektir. Ancak önümüzdeki bir veya iki yıl içinde Çin'de gördüğümüz gibi karantinaları görmeye devam etmemiz ve petrol üreten ülkelerde savaş görmeye devam etmemiz de mümkün. Bu küresel zorluklar arzı sınırlıyor ve fiyatların kontrol altına alınmasını zorlaştırıyor.

GAZETE: Fed Başkanı Jerome Powell, bu son faiz artırımını açıklarken, Fed'in “enflasyonun neden olduğu zorluğu anladığını” söyledi. Ancak artan faiz oranları, kredi kartları, otomobil ve öğrenci kredileri ve dolaylı olarak şu anda yüzde 6'ya yakın olan ipotek faiz oranlarının geçen yıla göre iki katına çıkması şeklinde tüketiciler için zorluklara da neden oluyor. Enflasyonu yavaşlatma çabasının yarardan çok zarar verme potansiyeli var mı?

Ne yapıyorsun? 2021'de ve hatta 2022'nin başlarında daha yüksek enflasyona karşı çok daha fazla sabrım vardı çünkü enflasyonu yavaşlatma çabaları (daha yüksek faiz oranları ve daha yavaş ekonomik büyüme) da insanlara zarar veriyor. Başlangıçta gördüğümüz fiyat artışları çoğunlukla dayanıklı mallardan kaynaklandı. Fed'in faiz oranlarını artırması, dayanıklı tüketim malları arzındaki zorlukları doğrudan etkileyemeyecekti ve bu nedenle sabırlı olmamız gerekiyordu. Tedarik zinciri sorunları kendiliğinden çözülecek ve enflasyon kontrol altına alınmaya başlayacak.

Olan şu ki, bir dizi şok enflasyonun sadece devam etmesine değil, aynı zamanda ekonominin geneline hizmet sektörüne, aslında her sektöre yayılmasına da olanak tanıdı. Bence Fed için en endişe verici şey insanların enflasyonun bir süre daha yüksek kalacağını beklemeye başlaması. Ve yüksek enflasyona dair beklentiler oluşturdukça, bu kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline gelir. Çünkü daha yüksek enflasyon bekliyorsanız, sanki daha yüksek enflasyon olacakmış gibi davranırsınız ve bu da artan fiyatları yansıtan ücret artışlarını müzakere etmeye çalışmak anlamına gelir. Eğer bir yöneticiyseniz, fiyatları her üç ayda bir ya da yılda bir artıracağınızı bekliyorsanız, ancak düzenli olarak büyük fiyat artışları bekleyeceksiniz ve bunu planlamaya ve bunu inşa etmeye başlıyorsunuz. ve bunu geri almak çok zor oluyor.

Fed'in yapması gereken şey, insanların enflasyonu yüzde 2'ye geri döndürebileceğimize, yüksek enflasyonun kalıcı olmadığına ve ücret-fiyat spirali oluşturmadığımıza inanmaya devam etmelerini sağlamak. artan mal fiyatlarına bakın ve sonra patronlarıyla müzakerelere girip şöyle deyin: “En az yüzde 8,3'lük bir zam alamazsam, satın aldığım şeylerin fiyatlarını bile karşılayamıyorum.” Bu nedenle, enflasyonu yansıtan çok yüksek zamlar için pazarlık yapıyorlar, ancak tüm işçilere bu kadar yüksek miktarda ödeme yapabilmek için işverenlerin fiyatlarını artırması gerekiyor.

Eğer borç almaya çalışan biriyseniz, bu yüksek oranlar çok ama çok maliyetli olabilir. Ve aslında Fed'in sizden yapmanızı istediği şey, borç almadan önce iki kez düşünmenizdir. Kemerini sıkıyorsun; daha az şey satın alıyorsunuz. Tam da bu şekilde arz ve talebi tekrar uyumlu hale getiriyoruz. Ancak bunun işe yaramasının tek yolu, birisinin sıkıntıyı hissetmesi ve sonuç olarak talebini azaltmasıdır. Sinir bozucu olan, herkesin fiyatların düştüğünü görmek istemesi ama hiç kimsenin sıkıntıyı hisseden taraf olmak istememesi.

GAZETE: Artık pek çok kişi önümüzdeki 12-18 ay içinde bir resesyonun yaşanma ihtimalinin hiç olmamasından daha muhtemel olduğuna inanıyor. Ekonomik durgunluk kaçınılmaz mı?

Ne yapıyorsun? Doğam gereği iyimserim ama aptal değilim, dolayısıyla durgunluğun risklerini anlıyorum. Ama bu kaçınılmaz değil. Soru şu: Bunu başarmak ne kadar zor olacak? Talepteki büyümeyi yavaşlatmamız gerekiyor, böylece talebi sürdürülebilir bir şekilde üretebileceğimiz seviyeye indirebiliriz ve arzı arttırıyoruz ve sonunda politika bunların istikrarlı fiyatlar ve tam istihdam ile güzel, mutlu bir yerde buluşmasına yardımcı olur. Arzı tam olarak bugün olduğu yerde karşılamak için talebin çökmesine gerek yok – ve bu durgunluk korkusu.

Fed bunu başarabilir mi? Belki. Sorun şu ki her şey onlarla ilgili değil. Petrol fiyatları ne olacak? Eğer petrol fiyatlarını aşağı çekebilirsek, bu onlara Goldilocks'ta resesyonun olmadığı yumuşak inişe ulaşmada çok yardımcı olacak. Eğer işverenlerin işçiler üzerinde sıkı bir rekabet içinde olduklarını ve ücretleri çok fazla artırdıklarını hissetmeyecekleri şekilde işgücü arzını nasıl genişletebileceğimizi bulabilirsek. İşveren tarafında, işçileri gelip “Bana bu yüzde 10'luk zammı hemen vermezseniz işi bırakacağım” dediğinde kararlı durabilecek kadar endişe olabilirse, o zaman yavaşlayabiliriz. İşgücü piyasası tarafında enflasyonist baskılar. Bunu yapmanın en hızlı yollarından biri, son dört ila beş yılda gerçekten kuruyan göçmen akışının bir kısmını geri getirebilmemiz olabilir. Yapabileceğimiz şeyler olduğunu düşünüyorum. Geriye pek çok alet kaldı.

Benim iyimser görüşüm, birçok işletmenin mali durumunun hâlâ oldukça iyi olduğu yönünde. Bu faiz artışları onları sarsmayacak. Son zamanlarda tasarruf oranlarının düştüğünü gördük, ancak hane halkı ve iş bilançoları hala oldukça aynı durumda. İşsizliğimiz gerçekten çok düşük, birçok insan çalışıyor, dolayısıyla onlara nakit para geliyor. Yani bu oran artışları gelirken zayıflamış hanelere, zayıflamış işyerlerine gelmiyor. Oldukça güçlü hanelere ve oldukça güçlü işlere giriyorlar. Başarı fırsatının burada yattığını düşünüyorum.