Erdoğan: Emelimiz fiyat artışlarını denetim altına almak

Seren

Global Mod
Global Mod
AK Parti Genişletilmiş Vilayet Liderleri toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Amacımız fiyat artışlarını denetim altına almak ve geliri yükseltmek” dedi.

Erdoğan’ın mevzuya ait açıklamaları şu şekild:

“Küresel idare ve iktisat sistemindeki değişimin ülkemize açtığı fırsatları bizleri hayli daha farklı yere taşıyacaktır. Global iktisattaki sarsıntıların aksilikleriyle yüzleşiyoruz. Tedarik zincirindeki bozulmalar enflasyonu azdırmıştır. Finansal gelişmelerin açtığı meseleler geçmeden ortaya çıkan bu tablo fiyat artışları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye uzunca bir müddetçte döviz kuru ve faiz oranları üzerinden taarruzla uğraş etmektedir. Fırsatçıların istikrarsız fiyatlanmaları da eklediğimizde milletimiz hayat pahalılığıyla karşı karşıya kalmıştır. Vatandaşlarımızın maruz kaldığı ıstırapları biliyoruz. İktisat programımızın birinci ayağı dünyanın birinci 10 iktisadı ortasına girmekten vazgeçememektir. İkinci kademe istihdamdır. Üçüncü olarak da bir yandan fiyat artışlarını denetim altına almak, başka yandan geliri yükseltmektir.

Türkiye’nin salgın ve akabinde başlayan savaş sürecinde trilyonlarca kaynağı olan ülkelerden epeyce daha âlâ idare sergilediğini kimse inkar edemez. hiç bir sorun tahlilsiz değildir. Biz dünyaya açılmayı sürdürüyoruz. elbette bedeller ödüyoruz, meşakkatler çekiyor. Hepsinin karşılığını alıyoruz, alacağız. Milletimizden sabırlı olmasını, bizi desteklemesini istiyoruz.”