Erdoğan: Ticaret hacmimizi 200 milyon dolara çıkarmayı planlıyor

Seren

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba ile ticaret hacmini 200 milyon dolara çıkarma kararlılığında olduklarını belirterek, “Enerji, turizm, inşaat, tarım, kalkınma, sıhhat ve etraf üzere alanlarda iş birliğini geliştirme imkanlarını değerlendirdik.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Küba Devlet Lideri Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki baş başa ve heyetler ortası görüşmeler ile mutabakatların imza merasiminin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ile Küba içinde 6 kritik mutabakat imzalandı

Küba Devlet Lideri Bermudez: Türkiye ile iş birliğini epey daha çeşitlendirme konusunda mutabık kaldık

Konuşmasında, Küba’dan Türkiye’ye devlet lideri seviyesindeki son ziyaretin, İhtilal Başkanı Fidel Castro tarafınca belediye başkanlığı devrinde İstanbul’da düzenlenen Habitat Tepesi vesilesiyle 1996’da gerçekleştiğini anımsatan Erdoğan, kendisinin de 2015’te Türkiye’den Küba’ya cumhurbaşkanı seviyesindeki birinci resmi ziyareti yaptığını söylemiş oldu.

Küba Devlet Lideri Bermudez’in ziyaretinin ülkeler içindeki diplomatik alakaların tesisinin 70’inci yıl dönümüne denk gelmesi bakımından farklı kıymet taşıdığını belirten Erdoğan, şu biçimde devam etti:

“Bu tarihi ziyaretin Türkiye-Küba ilgilerinde yeni bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum. Sayın Devlet Liderine ve heyetine bir kere de sizlerin huzurunda güzel geldiniz diyorum. Bu vesileyle ağustos ayında Matanzas’ta meydana gelen patlamalarda ve eylül ayında yaşanan kasırga felaketinde ömrünü kaybedenler için taziyelerimi tekrar iletiyorum.

Bildiğiniz üzere Latin Amerika ve Karayipler bölgesiyle münasebetlerimiz, dış siyasetimizin temel sütunlarından birini oluşturuyor. Bölgedeki esas ortaklarımızdan olan Küba ile iş birliği ve dayanışmamızı artırmayı bilhassa önemsiyorum. Son periyotta Küba’dan ülkemize yönelik üst seviye ziyaretlerin artmasından bilhassa memnuniyet duyuyorum. Hakikaten yalnızca bu yıl ortasında Küba Başbakan Yardımcısını, Meclis Lider Yardımcısını, Merkez Bankası Lider Yardımcısını ve Turizm ile Güç ve Madenler bakanlarını ülkemizde ağırladık.”

Bermudez ile görüşmelerinde Türkiye-Küba ilgilerini tüm cepheleriyle ele aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İş birliğimizi kuvvetlendirme tarafında kuvvetli ve karşılıklı iradeye sahip olduğumuzu görmek bizleri ayrıyeten şad etti. Münasebetlerimizin gerçek potansiyelinin altında kalmasında Küba’ya yıllardır uygulanan tek taraflı yaptırımların etkisinin bulunduğu aşikardır.” dedi.

Erdoğan, Bermudez ile Türkiye-Küba ticaret hacmini 200 milyon dolara çıkarma kararlılığını teyit ettiklerini bildirerek, “Bu doğrultuda evvela güç, turizm, inşaat, tarım, kalkınma, sıhhat ve etraf üzere alanlarda mevcut iş birliğini geliştirme imkanlarını değerlendirdik. Yaptırımlardan kaynaklanan zorluklara karşın firmalarımızın Küba’ya olan ilgisinin arttığını görüyoruz. Sayın Devlet Liderinin Çin’i ziyaretinin akabinde dönüş yolunda İstanbul’da iş dünyamızın temsilcileriyle yapacağı temasların ziyadesiyle verimli geçeceğine inanıyorum.” sözlerini kullandı.

İstanbul ve Havana içinde haftada 3 sefer düzenleyen Türk Hava Yollarının, başta turizm olmak üzere ekonomik, toplumsal ve kültürel münasebetlerin her boyutuna değerli katkı sağladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“İnşallah önümüzdeki periyotta bedelli dostumun da dayanaklarıyla Türk şirketlerinin Küba’daki yatırımları daha da artacaktır. Besin güvenliğinin global gündemin üst sıralarında yer aldığı bir devirde TİKA’nın Küba’da ziraî kalkınma alanındaki projelere sağladığı teknik dayanağı sürdüreceğiz. Türkiye ve Küba, koronavirüse karşı kendi yerli aşılarını geliştirmiş sayılı ülkeler içindedır. Bundan daha sonraki süreçte de ortak aşı yatırımlarına girmeyi ikili görüşmemizde de ele aldık. kuvvetli sıhhat altyapılarına sahip iki ülke olarak bu alandaki iş birliğimizi de fazlaca daha ileri düzeylere taşıyacağız.

Küba’nın Afrika başta olmak üzere gönderdiği tıbbi takımlar, sıhhat işçisi sayısının yetersiz olduğu ülkelerde adeta bir can simidi olmuştur. Türkiye de Afrika’da tıpkı anlayışla asırlar boyunca sömürülen bu kıtanın beşerlerine yardımcı olmak için ağır bir efor sarf ediyor. Küba ile bu bağlamda Ekvator Ginesi’nde ortak bir proje gerçekleştirmiş olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Sayın Devlet Lideri ve heyetine huzurlarınızda ziyaretleri için bir sefer daha teşekkür ediyor, dost Küba halkına şahsım ve milletim ismine selamlarımı iletiyorum. Sayın Diaz-Canel’in ziyaretinin, bugün aldığımız kararların ve imzalanan mutabakatların hayırlara vesile olmasını diliyorum.”