Kılıçdaroğlu: SPK’da vazifeden almalar yetmez

Seren

Global Mod
Global Mod
Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararları ile Hür Piyasa Konseyi (SPK) Lider Vekili Mutalip Ünal ve SPK üyesi Ali Akay bakılırsavden alınırken; SPK Vekili olarak Enver Usca, SPK üyesi olarak da Bülent Murat Haholu atandı.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, toplumsal medya paylaşımında, kelam konusu nazaranvden alma kararlarını kıymetlendirdi.

23 Eylül 2022’deki açıklamalarını alıntılayan Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“SPK’da bakılırsavden almalar yetmez. Tespit kurulu bu süreçte borsada milletten ne çalındığını derhal belirlemeli, manipülatif operasyonlarla haksız zenginleşenlerin mal varlıklarına el konulmalı ve küçük yatırımcının ziyanı tazmin edilmelidir. Bunun altında hiç bir şeyi kabul etmem!”

Kılıçdaroğlu, 23 Eylül’de ise şu iletisi yayınlamıştı:

“Türkiye tarihinin en büyük borsa manipülasyonlarına şahit oluyoruz. Küçük yatırımcıyı göz bakılırsa göre soyuyorlar. Piyasada küçük yatırımcılardan toplamda 5-5,5 milyar dolar çaldılar. SPK yetkilisi Bloomberg’e ‘sistemik risk’ yok diyor. Palavra söylüyorlar, sistematik risk var. Uyarmıştım, izliyorum demiştim. Tek tek not alıyorum derken blöf yapmıyordum. Soyguncuları uyarıyorum. Fitil fitil burunlarından getireceğim. Milletin parası onların boğazına dizilecek! Buradan SPK’ya son defa sesleniyorum. Aklınızı başınıza toplayın ve bakılırsavinizi yapın. Manipülatör kümeleri çabucak temizleyin. tekrar ediyorum, son kez…”