Larry Summers, Senato planının enflasyonu nasıl azaltacağını ayrıntılarıyla anlatıyor – Ekonomi Gazette

Seren

Global Mod
Global Mod
Hafta sonu Senato'dan geçen planın destekçileri, bunun iklim değişikliği ve sağlık hizmetlerine getireceğini umdukları faydaları memnuniyetle karşıladılar. Ancak nihai geçiş ancak ılımlı Demokrat Senatör Joe Manchin ve Kyrsten Sinema ile kurumlar vergilerinin artırılması da dahil olmak üzere finansmanla ilgili soruların ele alındığı müzakerelerin ardından sağlandı. Manchin ayrıca 2022 Enflasyonu Azaltma Yasası olarak adlandırılan tasarının bütçe açığını artırmayacağına ve enflasyonu dizginlemeyeceğine dair güvence de istedi. Tasarının mimarları, nihai planlarının tüm bu kaygıları giderdiğini ve potansiyel olarak bütçe açığından yüz milyarlarca doları azalttığını söylüyor. Ekonomist Lawrence H. Summers, Ekonomi Charles W. Eliot Üniversitesi Profesörü, başkan emeklive eski ABD Hazine Bakanı, yasanın önemli bir ulusal öncelik haline geldiği bir dönemde enflasyonu düşürürken ihtiyaçları karşıladığını söyleyerek yasayı destekledi. Gazette, Summers'la yasayı, yasanın ekonomi ve enflasyon üzerindeki etkisini ve yasanın iklim değişikliğiyle ilgili (uzun zamandır beklenen) eylemi hakkındaki düşüncelerini anlattı.

Soru-Cevap

Lawrence H. Summers

GAZETE: Bazıları Enflasyon Azaltma Yasası'nın fatura edildiği gibi gelip gelmediğini, enflasyonu gerçekten düşürüp düşürmeyeceğini sorguladı ve siz de bunun olacağına inandığınızı söyleyerek kayıtlara geçtiniz. Bu konuda neyi seviyorsunuz ve durum neden böyle?

YAZLAR: Bu tasarının eğilimi enflasyonu düşürmek yönünde olacak çünkü zamanla bütçe açıklarını azaltarak talebi azaltıyor. Natasha Sarin ve benim Ekonomi Kennedy Okulu'nda yaptığımız araştırmayla ilgili olan IRS uygulama çabalarına ilişkin gelir tahminlerinin önemli ölçüde düşük olduğunu düşünüyorum. Gelir açısından çok daha iyi bir performans sergileyeceğimizi düşünüyorum. Yani bir numara: Açıkları azaltacak. İkincisi: Sübvansiyonlar ve diğer destekler sayesinde, özellikle enerji sektöründe temel emtiaların arzını artıracağız. Üçüncüsü: Devletin satın alma gücünü daha etkin kullanarak, düşük maliyetlerle satın alarak, başta ilaç olmak üzere fiyatları aşağıya çekeceğiz. Yani bu tasarının net etkisi enflasyonu düşürmek olacak, aynı zamanda çevre için çok çok önemli şeyler yapacak, adalet ve sağlık hizmetlerine erişim açısından çok önemli şeyler yapacak, sağlığın güçlendirilmesi açısından çok önemli şeyler yapacak. Vergi sistemi, ödemesi gereken herkesin ödemesini güvence altına alarak.

GAZETE: Eğer sadece bir enflasyon azaltıcı yasa tasarısı tasarlıyor olsaydınız, buna benzer unsurlara sahip olur muydu?

YAZLAR: İlaç fiyatlarının düşürülmesi çok önemli bir şey olacaktır. Genel bütçe açığının azaltılmasının sağlanması önemli bir husus olacaktır; daha fazla enerji arzının desteklenmesi de önemli bir husus olacaktır. Ve resmi olarak yasa taslağının bir parçası olmayan ancak onunla bağlantılı olan, saha izinlerini, boru hatlarının konumlandırılmasını ve inşasını hızlandıran bir anlaşma var; bunun altyapının verimli kullanımı açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum ve aynı zamanda bir dizi avantajı da var. çevre ve güvenlik faydaları. Dünyanın en zengin, en gelişmiş ülkesi için büyük miktarda petrol ve doğalgazın tankerlerle taşınması gerçekten akıllıca değil.

GAZETE: Bu yasa konusunda Batı Virginia Senatörü Joe Manchin'e danışmanlık yaptığınız ve belki de onun karar almasında rol oynadığınız bildirildi. Onunla düzenli olarak temasa geçtiniz mi ve onu tasarının esası konusunda ikna etmek ne kadar zor oldu?

YAZLAR: Uzun yıllar hem yasama hem yürütme hem de her iki siyasi partiden birçok kamu görevlisiyle sık sık görüştüm. Bu, akademik uzmanların kamu politikasına nasıl katkıda bulunabileceğinin bir parçasıdır. Esaslı görüşlerimi yazılarımda, televizyon ve podcast'lerde ve diğer çeşitli şekillerde paylaşıyorum. Ve özel olarak özel tavsiyelerde bulunuyorum, bu nedenle Senatör Manchin ile geçen yıl boyunca yaptığım konuşmaların ritmi hakkında yorum yapmayı reddedeceğim.

GAZETE: Bu tasarının enflasyona ne kadar büyük bir etkisinin olabileceğinden bahsetmek mümkün mü?

YAZLAR: Doğru yönde. Enflasyonun bugüne kadarki en önemli belirleyicileri para politikası ve ekonominin döngüsel davranışıdır. Dolayısıyla bunun doğru yönde atılmış bir adım olduğunu ve dolayısıyla 2021'in başlarında yürürlüğe giren tedbirlere göre çok büyük bir değişiklik olduğunu düşünsem de, bunun çok büyük bir değişiklik olduğunu düşünmüyorum. Ancak 10 yıl içinde bütçe açığını yüz milyarlarca dolar azaltacak bir yasa tasarısının enflasyonist olmayan bir yasa olacağını söyleyenlerin, bu görüşün doğal bir sonucu olarak, bir yılda 3 trilyon dolara yakın harcanan bir yasa taslağının olduğunu kabul etmesi gerekiyor. [on pandemic relief] gerçekten oldukça enflasyonistti.

GAZETE: Yakın zamanda önümüzdeki iki yıl içinde ekonomik durgunluk olasılığını yüzde 75 civarına koydunuz. Bu durum bunu hiç değiştiriyor mu?

YAZLAR: Önümüzdeki iki yıl içinde muhtemel olduğunu düşündüğüm durgunluk, ekonominin aşırı ısınması ve ekonominin Rusya ve Çin'de yaşananlardan dolayı maruz kaldığı arz şoklarının birleşiminden kaynaklanıyor.

GAZETE: En son Şubat ayında konuştuk ve o günden bu yana çok sayıda faiz artışı yaşandı. Faiz oranlarında olmamız gereken yere giden yolda ne kadar uzaktayız?

YAZLAR: TÜFE ile ölçülen enflasyon [consumer price index] yüzde 9'un üzerindedir. Bunun içinde bir dizi özel faktör var, ancak yüzde 4 ila 5 enflasyonlu bir ülke olduğumuz sonucuna varmaktan kaçınmanın zor olduğunu düşünüyorum. 2'li yıllardaki faiz oranlarının yüzde 4 veya 5'lik enflasyonu kalıcı bir şekilde önemli ölçüde düşürmeye yeterli olması çok şaşırtıcı olurdu.

GAZETE: Aradığımız etkiyi yaratmak için faiz oranlarının baz enflasyon oranının üzerinde olması mı gerekiyor?

YAZLAR: Geleneksel olarak enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarının enflasyonun üzerine çıkması gerekiyordu. Ancak mevcut ekonominin pek çok özel özelliği var, bu yüzden güvenilir bir tahminde bulunamam. Yine de piyasanın şu anda öngördüğü yüzde 3¼ faiz oranlarının yeterli olması beni şaşırttı.

GAZETE: Merkez bankasının uyguladığı agresif faiz artırım hızını onaylıyor musunuz?

YAZLAR: Politikanın önemli ve hızlanan enflasyonun temel gerçekliğini kaçırdığını düşündüğüm 2021'deki durumun aksine, politikanın artık doğru çeyrekte olduğunu düşünüyorum. En zor kararların ve zorlu anların bizi beklediğini düşünüyorum çünkü ekonominin eskisinden daha zayıf olduğunu ve enflasyon hedeflerine ulaşma konusunda hâlâ önemli bir uzağımızda olduğunu düşünüyorum.

GAZETE: Bir noktada bu şeyler birbirine yakınlaşacak mı ve politika yapıcıların çok yakın bir çağrıda bulunmasını gerektirecek mi?

YAZLAR: Önümüzdeki altı ya da dokuz aydaki para politikasıyla ilgili kararlar, uzun yıllar boyunca verilecek herhangi bir para politikası kararı kadar zor olacak. Yön net olduğunda karar vermek daha kolay olur. Mali kriz sırasında genişlememiz gerektiği açıktı; ne kadar ve hangi araçlarla genişlememiz gerektiği zor sorulardı. 1970'lerin sonu ve 1980'lerin başında Paul Volcker için durum zorluydu ama gidişat tamamen açıktı. En zor anlar enflasyonun dizginlemeye yönelik rekabet halindeki baskılarının olduğu zamandır; ve yavaşlamadan genişlemeye. Korkarım önümüzde bu var.

GAZETE: Bu mevzuatın kurumsal asgari vergi gibi bazı vergi parçalarının ekonomik etkisi olarak ne görüyorsunuz?

YAZLAR: Asgari kurumlar vergisi, birkaç yıldır üzerinde çalıştığım bir konu. Pek çok uzmanın aksine, muhasebe amaçlı olarak rapor edilen karlar ile vergi amaçlı olarak rapor edilen karlar arasında paralellik olmasının bazı erdemleri olduğunu düşünüyorum. İnsanlar vergi açısından kârlarını olduğundan düşük göstermek isterler; muhasebe amaçları doğrultusunda kârları abartmak istiyorlar. Bu ikisi, daha dürüst haberciliğe yol açabilecek dengeleyici baskıları temsil ediyor. İnsanlar vergi kanununda çeşitli teşviklerin olması gerektiğine inanmakta haklılar, ancak karlarını hissedarlarına çok düzenli olarak bildiren ve borsa tarafından çok düzenli olarak ödüllendirilen şirketlerin vergi olarak bir miktar ödemesi gerekiyor. Bu, kamu politikasının yanıt vermesi gereken meşru bir duygudur.

GAZETE: Belirli bir ekonomik etkileri olacak mı yoksa yeterince büyük değiller mi?

YAZLAR: 22 trilyon dolarlık bir ekonomide yılda 1,4 milyar dolardan bahsediyoruz. Dolayısıyla bu hükümlerin daha fazla ekonomik adalete doğru bir adım olmanın ötesinde büyük ekonomik etkileri olacağını düşünmüyorum. Bunu vergi politikasının en zenginleri yok etmeye yönelik bir araç olması gerektiği felsefesine sahip biri olarak söylemiyorum. Her alanda kıskançlığa dayalı politikalardan kaçınmanın önemli olduğunu düşünüyorum.

GAZETE: Sen. Sinema'yı bünyesine katmak için yapılan ve bazı çok zengin vergi mükelleflerinin “taşınan faiz” geliri oranlarını artıracak bir teklifin iptal edilmesini de içeren vergi değişiklikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

YAZLAR: Dar özel çıkarların kamu yararına karşı başarısını yansıtan son dakika değişikliklerine üzüldüm. Nadiren, tam gelir vergisi oranlarında faiz taşıyan vergilendirmenin yararları kadar net bir kamu politikası meselesi gördüm.

GAZETE: Mevzuatın iklim boyutuna dönecek olursak: Vergi kredileri, sübvansiyonlar ve diğer iklim odaklı adımlar başarılı olursa, uzun vadeli ekonomik fayda elde etme şansı var mı?

YAZLAR: Çevre camiasında iklim yatırımlarının faydalarından o kadar sıcak bir şekilde bahseden bazı kişiler var ki, eğer iklim bir sorun olarak mevcut olmasaydı, iklimin faydalarından yararlanmak için öyleymiş gibi davranmanın iyi bir fikir olacağını düşünebilirsiniz. çözümler. Bunun yanıltıcı olduğunu düşünüyorum. Bu konular hakkında düşünmek için daha iyi bir paradigma, gezegenin varoluşsal risklerle karşı karşıya olduğu ve bu varoluşsal riskleri mümkün olduğunca ucuz bir şekilde kontrol altına almamız gerektiğidir. ABD'de bizler, yeni teknolojilerin ve yeni yaklaşımların geliştirilmesinde lider ve ihracatçı olmanın avantajını yaşayabiliriz. Bu tasarının bu anlamda faydalı olacağını düşünüyorum. Dönem ödevi yazmaktan gezegeni kurtarmaya kadar her türlü zorluğun üstesinden gelmek, geç başlamaktansa erken başlarsanız daha kolaydır.

GAZETE: Peki yaklaşımların etkinliğine gelince; tüketicilere yönelik vergi kredileri, sanayi sübvansiyonları?

YAZLAR: Bunlar çok değerli deneyler ve bizi iyi yönde hareket ettiriyor. Buradaki riskler o kadar yüksek ki, eski patronum Bill Clinton'un dediği gibi, “denerken yakalanmak iyi bir fikir” ve çok çeşitli şekillerde denerken yakalanmak kesinlikle iyi bir fikir. Sanırım çok şey öğreneceğiz ve Ekonomi'daki ve diğer yerlerdeki çevre ekonomistlerinin tüm bu çeşitli konuların ve bu çeşitli programların deneyimlerinden inceleyecekleri çok şey olacak.

GAZETE: Her ne kadar bu, federal hükümet tarafından bugüne kadarki en büyük iklim çabası olarak ilan edilmiş olsa da, zafer ilan etmeden önce bu işlerin nasıl yürüdüğünü görelim mi?

YAZLAR: Churchill'in retoriğini kullanırsak: Bu kesinlikle son değil; kesinlikle sonun başlangıcı değil. Ancak önemli kaynakların (sadece planlamaya değil, gerçek dönüşümün teşvik edilmesine) yönelik büyük bir ulusal taahhüt açısından bakıldığında, bu, başlangıcın sonu olabilir.