Mimar Jeanne Gang, yükselen Gilder Center tasarımını anlatıyor – Ekonomi Gazette

Seren

Global Mod
Global Mod
New York City’deki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi gibi saygıdeğer, sevilen bir kurumun, hem eleştirmenleri hem de halkı mutlu edecek kadar uzun yıllara dayanan büyük bir genişlemeye uğraması oldukça nadir görülen bir durumdur.

Dünyanın önde gelen mimarlarından biri olan Ekonomi Tasarım Okulu’ndan Jeanne Gang, bir şekilde, mimarlık ve kentsel tasarım firması Studio Gang ile müzenin yeni Richard Gilder Bilim, Eğitim ve Yenilik Merkezi’nde bunu başarmayı başardı.

Mayıs ayında açılan 465 milyon dolarlık merkeze, yeni sergi galerileri, derslikler, kütüphane ve tiyatro, bir böcek evi ve 1.000 kelebeğin serbestçe uçtuğu bir sera için altı kat ve 230.000 metrekare eklendi. Yukarı doğru kıvrılan ve antik nehir kayalarından oyulmuş gibi görünen dramatik, kanyon benzeri bir atriyuma sahip olan New York Times, Merkezin “kaderinde anında kalp attırması olacak” “şiirsel” kamu mimarisinin “muhteşem” bir örneği olduğunu ilan etti. ve muazzam bir çekim.”

Gang’ın meslektaşı, Peter Louis Hornbeck Peyzaj Mimarlığı Uygulaması Profesörü ve Tasarım Okulu’nda peyzaj mimarlığı bölümü başkanı Gary Hilderbrand ve firması Reed Hilderbrand, eş zamanlı olarak bitişik Theodore Roosevelt Park’ın alanlarında büyük iyileştirmeler tasarladı.

The Gazette, Tasarım Okulu’nda mimarlık uygulamalı profesörü Gang ile proje ve iklim değişikliğinin uygulamalarını nasıl şekillendirdiği hakkında konuştu. Röportaj netlik ve uzunluk açısından düzenlendi.

Jeanne Gang, Gilder Center projesi hakkında “İnsanları keşif ve keşif konusunda süper heyecanlandırmak istedik” dedi. “Sizi bu şekilde hissettiren manzaraları düşünmeye başladım ve jeolojideki farklı türdeki doğal oluşumlara baktım ve bunların nasıl yapıldığını araştırdım.”

Fotoğraf: Marc Olivier Le Blanc

GAZETE: Müzenin bu proje için birincil hedefleri nelerdi ve bu hedeflere ulaşmak için sizin ve ekibinizin yaptığı bazı önemli tasarım seçimlerinin ardındaki felsefeler veya fikirler nelerdi?

ÇETE: Amerikan Doğa Tarihi Müzesi her zaman sadece okul çocukları için değil yetişkinler ve öğretmenler için de bir eğitim kurumu olmuştur. Doktora dereceleri var. programı da. Neredeyse bir üniversiteye benziyor ama her yaştan herkese hitap ediyor. Müze, uzmanlıklarının genişliğinin yanı sıra eğitim misyonlarını da desteklemek ve vurgulamak istiyordu.

Sergilenen sergilerin ve koleksiyonların çoğu, dinozorlar, değerli taşlar ve mineraller veya dünya ve uzay gibi doğa tarihinin belirli bir dalına odaklanıyor. Bu, böcekler gibi daha önce hiç sergileyemedikleri koleksiyonların kapsamını ve bunların bilimsel araştırmalar için nasıl kullanıldığını gösteren bir şeyi ilk kez inşa etmeleri. Özellikle ABD’deki fen eğitiminin beklediğinizden daha düşük olduğu göz önüne alındığında, misyonlarının farklı yönlerini bir araya getirecek bir şey yapmayı gerçekten istiyorlardı.

Yeni koleksiyonlara ve sergi alanlarına ek olarak Gilder Center’da birden fazla sınıf, öğrenme laboratuvarları, genişletilmiş bir araştırma kütüphanesi ve sürükleyici bir tiyatro deneyimi bulunmaktadır.