Şimdi dürüst olalım: Trans geçmişi olan bir kadına sorulacak rahatsız edici sorular

Piper

New member
Linda Richter ve Katharina Frick tarafından

13 Mart 2024 10:29

Josimelonie onun bir erkek çocuk olmadığını erkenden biliyordu. Ergenlik çağından beri kadın olarak yaşamış ve cinsiyet değiştirme operasyonları geçirmiştir. İçinde yıldız-Biçim “Dürüst olalım!” kendine rahatsız edici kullanıcı soruları soruyor.

Sert okuyucuların soruları için Haber formatı

Bir neo-Nazi'nin aklından neler geçiyor? Bir fahişe bu kadar paçavrayla nasıl başa çıkabilir? Peki dominatrix'e giden kişilerin psikolojik sorunları olur mu? yeni yıldız-Format “Şimdi dürüst olalım” hakkında birçok klişenin olduğu alanlardan insanlarla tanışıyoruz. Kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyorsunuz.

“Dürüst olalım”ın diğer bölümlerini burada bulabilirsiniz

Trans mı, transeksüel mi? Transseksüel. Hangi terim sizin için uygun?

Trans terimini kendim için kullanıyorum, tıpkı topluluktaki pek çok kişinin kullandığı gibi, çünkü daha basit olanla başlarsanız. Transeksüel terimi cinselliği ifade eder ve trans olmanın cinsellikle hiçbir ilgisi yoktur, yalnızca bir kimlikle ilgisi vardır. Transseksüel terimi patolojik bir dönemden geliyor ve transları sağlıklı kılmak için kullanılıyordu. Ama biz sağlıklıyız ve bu nedenle bu terimin yeri yok. Ve trans zaten çok daha kolay. Artık transseksüel mi, transseksüel mi diye endişelenmenize gerek yok, o sadece trans.

“Bu benim için çok kafa karıştırıcı” diyen insanlara nasıl yanıt veriyorsunuz?

Bir yandan bunu kafa karıştırıcı bulmanızı anlayabiliyorum ama diğer yandan kafa karıştırıcı buluyorsanız çok ayrıcalıklı bir hayat yaşadığınızın ve bu konuda endişelenmenize gerek olmadığının farkında olmalısınız. Ve sonuçta sadece “anlayın ve bir kez uygulayın”. Ve bunu bir kenara bıraktığınızda, kendinizi bunun karmaşık olduğuna ikna etmenin o kadar da karmaşık olduğunu düşünmüyorum.

Kadın olduğunuzu ne zaman anladınız?

Benim için cinsiyet hiçbir zaman bu kadar önemli olmadı. Bunu ancak anaokulunda hissettim, mesela karnavaldaki gruba prenses olarak gittiğimde herkes şöyle dedi: “Sen erkeksin, prenses olarak gelemezsin.” Çünkü “Hey, neden olmasın?” diye düşündüm. Şimdi fark ettiyseniz, bizim toplumumuzda erkekler böyle yapar, kızlar da öyle karar veririz. Ve sonra kesinlikle o oğlanlardan biri olmadığımı hissettim. Bu aslında erkenden gelişti. Trans olduğumu gerçekten anladığım ve bunu gerçekten yargılayabildiğim dönem 12-13 yaşlarımdaydı. Aslında – insanlar hala hatırlıyor mu bilmiyorum – televizyonda Lorielle London'ı gördüm ve bana kendin için ayağa kalkmanın ve kendin olmanın yolları olduğunu gösterdi.

Fiziksel değişime giden yolunuz nasıldı?

Trans kökenli insanların yolculuğu elbette çok farklı. Benim için artık bu rotaya gitmeye ilk önce kendim karar verdim. Bir kız çocuğu olarak bir günden diğerine kendiliğinden okula gidiyordum ve elbette bunu daha önce fuarlarda, panayırlarda, karnavallarda da yapmıştım. Ve aslında 15 yaşıma kadar psikoloğa gitmedim ve aslında yolculuğuma böyle başladım. Ama dediğim gibi, pek çok kişi gibi ben de sadece günlük sınavlara girmedim; Tıbbi adımlara başladığımda zaten uzun süredir kadın olarak yaşıyordum.

Haberler İçin Takip Edin

Reklamsızdır ve istenildiği zaman iptal edilebilir

?