Şoför kursu yönetmeliğinde değişiklik

Seren

Global Mod
Global Mod
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) hazırlanan yeni düzenlemeye bakılırsa, ehliyet kurslarında şoför adayları emniyet kemeri simülasyon eğitimine tabi tutulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Şoförleri Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelikte “emniyet kemeri simülasyon eğitimi” başlıklı yeni bir karar yer aldı.

Buna nazaran, sertifika sınıfı ayrımı yapılmaksızın ve direksiyon eğitimine başlanmadan evvel tüm şoför adaylarına emniyet kemeri takma alışkanlığı kazandırmak, emniyet kemeri takmamanın doğuracağı sonuçlar hakkında uygulamalı olarak bilgi edindirmek ve emniyet kemeri kullanmasının kıymetini anlatmak maksadıyla şoför adayları emniyet kemeri simülasyon eğitimine tabi tutulacak. Bu karar, iki yıl daha sonra yürürlüğe girecek.

Kurs uygulama imtihan sorumlularına tamamlama dokümanı hakkı

Öte yandan, Danıştay 8. Dairesi’nin 31 Mart 2022 tarihindeki, bakanlık işçisi olmayan ve bu niçinle direksiyon eğitimi dersi imtihanı uygulama ve kıymetlendirme kurulunda nazaranv alma bahtı kalmayanlar açısından geçiş düzenlemesi yapılmasına yönelik sonucuyla ilgili, yönetmeliğe “sınav sorumlusu tamamlayıcı eğitimi” başlıklı süreksiz unsur eklendi.

Bu husus uyarınca, 29 Mayıs 2013’tilk evvel motorlu taşıt şoförleri kursu direksiyon eğitimi dersi imtihan sorumlusu evrakı alanlardan en az yüksekokul mezunu, en az üç yıl evvel alınmış ve kursiyerin alacağı şoför sertifikası sınıfı şoför dokümanı bulunan kamu çalışanları, bugünden itibaren 6 ay içerisinde vilayet ve ilçe ulusal eğitim müdürlüklerine başvurmak kaydıyla hizmet içi eğitime alınacak.

Hizmet içi eğitimi tamamlayarak ilgili belgeyi almaya hak kazananlara, direksiyon eğitimi dersi imtihanı uygulama ve kıymetlendirme komitesinde misyon verilebilecek.

Bu unsur ise bugün yürürlüğe girdi.