Terörle mücadele soruşturması: Fransa’da öğretmen öldürüldü (Haber)

Piper

New member
Videoyu izleyin: Terörle mücadele soruşturması: Fransa’da öğretmen öldürüldü.

Fransa’nın kuzeyindeki Arras’ta bir okula düzenlenen bıçaklı saldırıda bir öğretmen hayatını kaybetti. Polis Cuma günü yaptığı açıklamada, bir güvenlik görevlisi ve başka bir öğretmenin yaralandığını söyledi. Basında çıkan haberlere göre saldırgan “Allahu Ekber” diye bağırdı. Polis başlangıçta bunu doğrulayamadı. Felsefe öğretmeni Martin Doussau: “Aşçı yaralandı. Elindeki kanı görebiliyordunuz ve o anda ‘Bu mümkün değil’ demeye neredeyse hazırdım çünkü sadece hızlıca müdahale etmek istedim. Ama tutuldum. Saldırıyı yakından gören biri bana “Tehlikeli, yaklaşmayın” dedi. “Yetkililere göre şüpheli fail tutuklandı. Fransız terörle mücadele savcılığı soruşturmayı devraldı. Ancak bir polis temsilcisi, şu anda okula yapılan saldırı ile İsrail’deki mevcut durum arasında potansiyel bir bağlantı olduğunu gösteren hiçbir şeyin bulunmadığını söyledi. Radikal İslamcı grup Hamas geçen hafta sonundan bu yana Gazze Şeridi’nde ve İsrail’de savaş halinde. Hamas bu Cuma günü Filistinlilere destek için protesto çağrısında bulundu. Europe 1 yayıncısı, Arras’taki şüpheli failin, radikal İslamcılıkla bağlantılı olarak güvenlik riski olarak değerlendirilen kişilerden oluşan bir izleme listesinde olduğunu bildirdi. Yayın kuruluşu BFM TV, polis kaynaklarına dayanarak failin 20 yaş civarında olduğunu bildirdi. Muhtemelen eski bir öğrencisidir. Saldırganın kardeşi de tutuklandı. Daha