Trabzonspor’un Eski Yıldızından Şaşırtan İmza: Harika Amatör Lig’e transfer oldu

Piper

New member
Trabzonspor’un unutulmaz yabancı oyuncuları içinde yer alan İbrahima Yattara’nın yeni durağı muhakkak oldu.

Son olarak Denizli Harika Amatör Lig takımlarından Yeşil Çivril Belediyespor’da forma giyerek 7 yıl daha sonra futbola geri dönen Trabzonspor’un eski yıldızı Yattara, bu defa Muğla Muhteşem Amatör Lig’de yer alan Ortaköyspor’un başarısı için ter dökecek.

İstanbul’dan kalkan uçakla Milas-Bodrum Havalimanı’na giden Karadeniz takımının eski futbolcusu Yattara, Bodrum’da Ortaköysporlu taraftarlar tarafınca davul-zurna ve meşaleler ile karşılandı.

Kulüp yöneticileri ve taraftarlarının olduğu konvoy eşliğinde Menteşe ilçesine giden 42 yaşındaki yıldız futbolcu, Cumhuriyet Meydanı’nda omuzlara alındı. Yıldız futbolcunun Ortaköyspor ile 1 yıllık mukavele imzalanması bekleniyor.

“İYİ Kİ GELDİM”

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yattara, Muğla’ya birinci kere gittiğini belirterek “19 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Birinci kez geldim buraya. Hakikaten çok şad oldum. Bugün birinci kere geldim lakin güzel ki geldim. Âlâ beşerlerle tanıştım, inşallah bundan daha sonra daima burada kalacağım” dedi.

İBRAHİMA YATTARA KİMDİR?

İbrahim Yattara Gine’in Kamsar kentinde dünyaya gelmiştir. Aslen ise Gineli bir futbolcudur. 1980 doğumlu olan İbrahim Yattara 42 yaşındadır.

Türkiye’ye Belçika kulüplerinden olan Royal Antwerp kadrosundan gelmiştir. Gineli futbolcu evvel Trabzonspor’da sonrasındasında ise Mersin Antrenman Yurdu forması giymiştir.

İbrahim Yattara 1980 yılında Gine’de dünyaya gelmiştir. 10 yaşında futbola merak salan İbrahim Yattara ülkesinin en yeterli gruplarından olan San Garedi kulübü ile futbol mesleğine başlamıştır. İbrahim Yattara 1990 yılından 1998 yılına kadar bu grubun altyapısında forma giymiştir. 8 yıllık bir altyapı mesleğinden daha sonra 18 yaşında profesyonel futbol ömrüne başlamıştır.

Gine’nin en uygun kulüplerinden olan San Garedi 1998 yılında İbrahim Yattara’ya mukavele teklif etmiş ve bu biçimdece İbrahim Yattara’nın profesyonel futbol hayatı başlamıştır. 1998 yılından 2000 yılına kadar bu ekipte forma giymiştir.

ondan sonrasında 2000 yılında Gine’nin en güzel ekiplerinden olan Atletico De Coleah kadrosu oyuncuyu bonservisi ile bir arada satın almak için kulübü ve oyuncu ile anlaşmıştır. Yattara, burada yaklaşık olarak 1 dönem forma giydikten daha sonra 32 maçta 16 gol atarak verimli bir dönem geçirmiştir.

Belçika takımlarından olan Royal Antwerp İbrahim Yattara’yı 2001 yılında keşfederek oyuncuyu satın almak için teşebbüslerde bulunmuştur. 2001 yılında Royal Antwerp kulübü oyuncu ve kulübüne resmi teklifte bulunmuş ve bu biçimdece oyuncunun futbol mesleğinde birinci Avrupa macerası başlamıştır. Belçika grubunda 2 sene futbol ömrüne devam etmiş olan İbrahim Yattara 68 maçta 10 gol kaydetmiştir. 2003 yılında ise Özkan Sümer idaresindeki Trabzonspor oyuncuyu satın almak için kulübü ile anlaşmıştır.

2003 yılında Trabzonspor’a transfer olan İbrahim Yattara Trabzonspor tarihinde en çok forma giymiş olan yabancı futbolculardan birisi olmuştur. Tam 187 maça çıkmış olan İbrahim Yattara 39 gol kaydetmiş ve Trabzonspor’un efsanevi futbolcuları ortasına girmeyi başarmıştır. Gineli futbolcu, Trabzonspor’da tam 8 sene futbol oynamıştır.

Trabzonspor’dan 2011 yılında ayrılan İbrahim Yattara, Suudi Arabistan’ın Al Shabab ekibi ile anlaşmış ve burada yalnızca 1 dönem forma giymiştir. 14 maçta 4 gol atmıştır. 2012 Mersin Egzersiz Yurdu’na transfer olan Gineli yıldız, Mersin Egzersiz Yurdu’da yalnızca 1 dönem oynayarak ve bekleneni verememiştir. Deneyimli futbolcu, 2013 yılında Belçika kulüplerinden olan La Louviere kulübü ile anlaşarak mesleğini bu kulüpte noktalamıştır.

Belçika takımı ile 19 maça çıkan İbrahim Yattara 4 gol atmıştır. 2015 yılında futboldan emekli olmuştur.

İbrahim Yattara mesleği boyunca 340 maça çıkmış ve bu maçlarda 85 gol atmıştır.

MİLLİ EKİP GEÇMİŞİ

İbrahim Yattara ulusal kadro formasını birinci sefer 2002 yılında giymiştir. 2002 yılında Gine ulusal grubuna çağrılan oyuncu 2012 yılına kadar tam 10 sene Gine ulusal grup forması giymiştir. 37 maça çıkmış ve 2 gol kaydetmiştir.