Ulusal Eğitim Bakanlığı 70 KPSS ile memur alımı yapacak! Takımlar ve müracaat koşulları…

Musa

New member
Resmi gazete’de yer alan ilana nazaran; Ulusal Eğitim Bakanlığında 9 uncu derece takımda nazaranv yapmak üzere 50 Ulusal Eğitim Uzman Yardımcısı alınacaktır. 2023 Ulusal Eğitim Uzman Yardımcılığı Müsabaka İmtihanı kelamlı imtihan olarak 6 Mart – 17 Mart 2023 tarihlerinde Ankara’da yapılacaktır. Kelamlı imtihana katılmaya hak kazanan adaylar 24 Şubat 2023 tarihinde www.meb.gov.tr – işçi.meb.gov.tr adreslerinde yayınlanacaktır. Ayrıyeten adaylar Meslek Kapısı üzerinden imtihana ait ayrıntıları görüntüleyebilecektir.

• Millî Eğitim Uzman Yardımcılığı kelamlı imtihanına katılabilmek için adayların aşağıdaki koşulları taşıması gerekmektedir:

• 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci unsurunun birinci fıkrasının (A) bendinde yer alan genel kuralları taşımak,

• Üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren ve aşağıda tabloda belirtilen tahsil kollarından birinden yahut bunlara denkliği Yükseköğretim Şurası tarafınca kabul edilen yurtarasındaki yahut yurtharicindeki öğretim kurumlarından mezun olmak, (Adayların, üstte belirtilen kısımlara denk sayılan kısımlardan mezun olmaları halinde YÖK tarafınca onaylanmış denklik evraklarını e-Devlet ile müracaat kademesinde eklemeleri gerekmektedir.),

• Sözlü imtihanının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü (1 Ocak 2023) prestijiyle 35 (otuz beş) yaşını doldurmamış olmak (01/01/1988 tarihinde yahut bu tarihten daha sonra doğmuş olmak),

• Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca 2021 ve 2022 yılında yapılan Kamu İşçi Seçme İmtihanından aşağıda belirtilen alanlar ve puan çeşitleri itibariyle belirlenen minimum puanı almış olmak.

• Askerlik çağına gelmiş erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak,

• Devamlı olarak vazife yapmasına mahzur olabilecek akıl hastalığı olmamak.
KONTENJAN BİLGİSİ

*Yukarıdaki tabloda belirtilen 23, 24, 25, 26 ve 27 numaralı alanlar haricinde müracaat yapacak adayların, Talim ve Terbiye Şurası Başkanlığının öğretmenliğe atanacakların tespitine ait sonucunda (https://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2022_10/11160806_9_cizelgeveesaslar.pdf) belirtilen alanlara kaynak yüksek öğretim programlarından mezun olmaları gerekmektedir. ** Her aday yalnızca bir alandan müracaat yapabilecektir.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Başvurular dijital ortamda 6 Şubat – 10 Şubat 2023 tarihleri içinde alınacaktır. Kelamlı imtihana katılmak isteyen adaylar, e-devlet (Millî Eğitim Bakanlığı / Meslek kapısı) ve Meslek Kapısı üzerinden müracaatlarını gerçekleştirecektir. Posta ile yahut öteki biçimlerde yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir. Adaylar yalnızca bir konuma başvurabilecektir.

BAŞVURU SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1. KPSS puanı (ÖSYM Kurumundan otomatik olarak gelmektedir.)

2. Mezuniyet ayrıntıları e-Devlet üzerinden Yükseköğretim Kurumundan otomatik olarak gelmektedir. detaylarınde, hata/eksiklik olan yahut Yükseköğretim Kurumundan mezuniyet ayrıntıları gelmeyen adaylar müracaat aktüel ayrıntılarını manuel olarak giriş yapıp, onaylı diploma örneği yahut mezuniyet dokümanlarını sisteme yükleyecektir. (Yurt ortasındaki yahut yurt haricindeki öğretim kurumlarından mezun olup, bu ilanda aranılan tahsil durumuna ait denkliği olan adayların, diploma yahut mezuniyet evrakı yerine denklik gösterir dokümanlarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

3. Fotoğraflı özgeçmiş, (başvuru esnasında ”PDF” formatında yüklenecektir.)

4. Hizmet evrakı (Devlet Memuru olarak çalışan yahut çalışmış olanlar, müracaat esnasında ”PDF” formatında yüklenecektir.),

5. Adaylar; istenilen ayrıntılarının imtihan müracaat etabında e-Devlet üzerinden gelmemesi halinde, ayrıntılarını beyan ederek dokümanlarını PDF (birden çok yüklenecek dokümanların tek doküman haline getirilip yüklenmesi gerekmektedir) formatında yükleyeceklerdir.

6. Meslek Kapısı-Kamu İşe Alım Platformu üzerinde “İşleminiz muvaffakiyetle gerçekleştirilmiştir.” ibaresi görülmeyen hiç bir müracaat değerlendirilmeye alınmayacaktır. Bu niçinle adaylar, müracaat süreçlerinin tamamlanıp tamamlanmadığını denetim etmelidirler.

7. Meslek Kapısı-Kamu İşe Alım Platformu üzerinden müracaat tarihleri içerisinde yapılan müracaat sırasında; “Başvurularınız” ekranındaki “Başvuru Durumu” sütununda yer alan “Başvuru çabucak hemen Tamamlanmadı” sürecindeki müracaatlar “Güncelle” butonu ile güncellenebilecektir.

8. Müracaat tarihleri içerisinde başvurusunu tamamlayan fakat başvurusunu yeniden güncellemek isteyen adaylar ise; “Başvurularınız” ekranındaki “Başvuru Durumu” sütununda yer alan “Başvuru Alındı” sürecindeki başvurusunu, evvela “İşlem” sütununda yer alan “İptal Et” butonuna basarak “Başvurumu İptal Et” butonu ile mevcut başvurusunu iptal edeceklerdir. İptal süreci gerçekleştirildikten daha sonra “Başvuru Durumu” sütununda “Başvuru İptal Edildi” ibaresi yer aldığında, ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Yeni Başvuru” butonu ile de yeniden müracaat yapabileceklerdir.

9. Müracaat sürecinin yanlışsız, eksiksiz ve bu ilanda belirtilen konulara uygun olarak yapılmasından, istenilen evrakların müracaat basamağında sisteme yüklenmesinden, müracaatta bulunan adaylar sorumludur. Bu konulara riayet etmeyen adaylar rastgele bir hak talebinde bulunamayacaktır.

10. Müracaatlarını muvaffakiyet ile gerçekleştiren adaylar müracaat sürecini tamamladıktan daha sonra “Başvuru detayları” çıktısını alabileceklerdir.

11. Yoluna uygun ve/veya vaktinde yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

SÖZLÜ İMTİHAN KONULARI

Sözlü imtihana katılacak şahıslar 24 Şubat 2023 tarihinde Bakanlığımız resmi web sayfalarında (www.meb.gov.tr – işçi.meb.gov.tr) ilan edilecektir. Ayrıyeten adaylar Meslek Kapısı üzerinden imtihana ait ayrıntıları görüntüleyebilecektir. Bu ilan bildiri mahiyetinde olacağından ilgililere ayrıyeten tebligat yapılmayacaktır.

(1) Kelamlı imtihanda adaylar, Ulusal Eğitim Uzman Yardımcılığı Kelamlı İmtihanı Kıymetlendirme Formu üzerinden;

a) Alan bilgisi hususlarına ait bilgi seviyesi, (50 puan)

b) Bir mevzuyu kavrayıp özetleme, söz yeteneği ve muhakeme gücü, (10 puan)

c) Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve reaksiyonlarının mesleğe uygunluğu, (10 puan)

ç) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı, (10 puan)

d) Genel yetenek ve genel kültürü, (10 puan)

e) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, (10 puan) taraflarından kıymetlendirilir.

(2) Adaylar, Kelamlı İmtihanı Komitesi tarafınca birinci fıkranın

(a) bendi için 50, başka bentlerinde yazılı özelliklerin her biri için 10 puan üzerinden kıymetlendirilir. Kelamlı imtihanda başarılı sayılmak için KPSS puanı ile kelamlı imtihan puanının ortalamasının en az 70 olması koşuldur.

(3) İmtihan puanlarının eşitliği halinde sırasıyla kelamlı imtihan puanı, KPSS puanı, diploma notu yüksek olan aday sıralamada üstte yer alır.